Zuckerberg ve Meta’nın başı belada!

Geçen yılın sonunda bir dizi skandalla uğraşan Mark Zuckerberg, Meta hisselerinin %24 değer kaybetmesiyle karşı karşıya. Facebook’da kullanıcı sayısının artmadığı bir yıl gerçekleşirken, bu kayıp yaklaşık olarak 230 milyar dolarlık bir kayba sebep oldu.

Facebook’un genç kullanıcıların akıl sağlığının etkilenmesiyle ilgili yazışmalarının ortaya çıkması ve Meta şirketinin kurulması çok fazla konuşuldu. Perşembe günü ise Facebook tarihinin en çok hesap silinmesi krizi yaşandı. İşte karşınızda Zuckerberg’in Meta’sının başının belada olmasının 4 sebebi..

Zuckerberg ve Facebook Meta’nın başının belada olmasının 4 sebebi!

Mark Zuckerberg, geçtiğimiz yıl çok da iyi bir sene geçirmedi. Ancak bu senenin de şirket için kolay olacağını söylemek çok zor. Meta’nın tanımıyla ilgili insanların kafalarındaki soru işaretleri henüz bitmedi. Ancak şirket büyük zarar etmeye başladı. İşte karşınızda Zuckerberg’in Facebook ve Meta ile başının belada olmasının 4 sebebi..

Facebook, devasa büyümesinin sonuna geldi. Sosyal ağ uygulaması bir önceki çeyreğe göre dördüncü çeyrekte yaklaşık yarım milyon kullanıcı kaybetti. Bu, şirket için 18 yıllık tarihindeki ilk düşüş oldu. Meta’nın üç aylık kullanıcı büyüme hızı da en az üç yıldır en yavaşı oldu. Meta’nın yöneticileri, henüz önemli bir gelir elde etmedi. Bu yüzden, WhatsApp’taki gelirlerini arttırmak için bir yol tercih etti ancak, bu da iyi bir sonuç vermedi.

Apple, geçtiğimiz ay “Uygulama İzleme Şeffaflığı” güncellemesini getirdi.  Facebook gibi uygulamaların çevrimiçi etkinliklerini izlemesine izin verip vermeyeceği konusunda seçim yapmasına olanak sağladı. Birçok kullanıcının bunu devre dışı bırakmasıyla, Facebook daha az veri sahibi oldu. Daha az veri, daha az reklam ile doğru bir şekilde ilerlediği için de şirket daha çok zarar etmeye başladı.

Facebook, reklam verenlere artık kullanıcı davranışlarıyla ilgili daha az görünürlük sağlıyor. Bu yüzden de şirketler artık Facebook yerine Google’ı tercih etmeye başladı. Meta’nın aksine, Google kullanıcı verileri için Apple’a büyük ölçüde bağımlı değil.

Çin destekli TikTok, kısa süre içerisinde 1 milyardan daha fazla kullanıcıya ulaştı. Meta, TikTok’ı Instagram Reels özelliğiyle klonladı.  Zuckerberg yaptığı açıklamada, Reels’in şu anda uygulama genelinde 1 numaralı etkileşim aracı olduğunu iddia etti. Kullanıcıların etkisini çok fazla çekse de hikayeler ve ana akış kadar para kazandırmadığı da aşikar.

Mark Zuckerberg ve şirketi Meta’nın bu düşüşe hem kullanıcı tarafında hem de maddi olarak nasıl bir çözüm getireceği ise herkes için merak konusu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir