Mobil

Xiaomi, ‘çöpe atın’ davetine yanıt verdi!

Çinli akıllı telefon üreticisi Xiaomi, Litvanya Savunma Bakanlığı‘nın açıklamalarına resmi bir yanıt verdi. Bakanlık geçtiğimiz süreçte cihazların sansür varlığına ilişkin birtakım söylemlerde bulunmuştu. Kullanıcılara Çin yapımı telefon almamalarını öneren Savunma Bakanlığı’nın, ellerindeki mevcut cihazlardan da kurtulmaları gerektiğini belirttiğine dair haberler çıkmıştı.

Akıllı telefonların belirli ifadeleri engellediği söyleniyor

Litvanya Siber Güvenlik Ajansı‘nın bildirdiğine göre, Avrupa‘da satışta olan Xiaomi cihazları ‘çok yaşa Tayvan bağımsızlığı’ ve ‘demokratik hareket’ gibi belirli ifadeleri tanıma ve engelleme yeteneğine sahip. Yakın zamanda Xiaomi’den bu konu hakkında resmi açıklamalar geldi. Şirket kendi cihazlarının kullanıcılardan gelen mesajlara herhangi bir sansür uygulamadığını belirtti.

Bu konu hakkında şirketşu açıklamalarda bulundu: “Xiaomi, şirketin akıllı telefon kullanıcılarının kişisel faaliyetlerini hiçbir zaman kısıtlamadı ya da engellemedi. Bundan sonra da böyle bir durum yaşanmayacaktır. Bunların içerisine arama yapmak, web’de gezinmek ve üçüncü parti iletişim yazılımlarını kullanmakta dahildir. Xiaomi tüm kullanıcıların yasal haklarına tamamen saygı duyuyor ve koruyor.”

İddialar engellemelerin ABD’den kaynaklandığı yönünde

Xiaomi açıklamalarında şirketin Avrupa Birliği Genel Veri Koruma Yönetmeliği’ne (GDPR) uygun olduklarını da belirtti. Bazı medya kuruluşları Xiaomi’nin cep telefonlarının engellenmesinin ABD‘den kaynaklandığını düşünüyor. İddiaya göre Washington, Çinli bir şirkete yaptırımlar altındaki ülke ve bölgelerde telefonların kullanımının engellenmesi için baskı uyguluyor.

Sizler Litvanya‘nın Xiaomi cihazları için açıklamaları hakkında ne düşünüyorsunuz? Fikirlerinizi yorumlar kısmından bizlerle paylaşmayı unutmayın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir