Western Digital ve Kioxia’ya ağır darbe; SSD üretimi durdu!

Dünyanın en büyük disk üreticilerinden biri olan Western Digital, Toshiba’dan ayrılıp yan kuruluş olarak çalışmalarına devam eden Kioxia ile birlikte 20 yılı aşkın bir süredir ortak NAND fabrikası üzerinde üretim yapmaya devam ediyor. Uzun süredir yürütülen üretim hattı, bugünlerde büyük sorun yaşıyor.

Western Digital: “Yaşanan sorun, üretimi 6,5 eksabayt azaltacak”

İki şirketin uzun süredir üretim yaptıkları NAND fabrikalarının birkaçı sorunlarla uğraşıyor. Tesislerde yaşanan kontaminasyon sorunları, üretim hattına ağır darbe vuracak. Tahminlere göre Kokkaichi ve Kiakami fabrikalarında yaşanan kirlilik nedeniyle 6.5 eksabayta kadar flash belleğin üretiminde aksama olması bekleniyor.

Kioxia’ya göre yaşanan sorun çok çeşitli SSD’lere ve diğer ürünlerde kullanılan 3D BiCS flaşının üretim hattına ağır darbe vuracak. Durumu düzeltmek için yoğun mesai harcayan şirket, problemin büyüklüğü ile ilgili tam bir ayrıntı vermedi. Kioxia, yapılan açıklamada şu cümlelere yer verdi.

Ocak ayının sonundan bu yana Yokkaichi Fabrikamızda ve Kitakami Fabrikamızda bazı operasyonlar etkilendi. Sebebin, “BiCS FLASH TM ” 3D flash belleğinin belirli bir üretim sürecindeki safsızlıkları içeren bir bileşen olduğu varsayılmaktadır . Halihazırda bu süreçte önlem almak ve normal çalışmaya erken dönmeyi hedefliyoruz. Firmamız tarafından üretilen 2D NAND flash belleğin sevkiyatının etkilenmesi beklenmemektedir.

Yaşanan sorun NAND fiyatlarını arttıracak

Pazar araştırma şirketi TrendForce, yaşanan kontaminasyonun ardından bir yeni bir rapor yayınladı. Rapora göre üretim hattındaki bu aksama, NAND flash fiyatlandırmasını arttıracak. Bu yılın ikinci çeyreğinde yüzde 5 ile 10 arasında bir artış yaşanabileceği tahmin ediliyor.

Yaşanan sorundan önce yapılan araştırmalar da NAND flash pazarının tüm yıl boyunca hafif bir arz fazlası göreceği tahmin ediliyordu. Fiyatların aşağı yönlü bir grafik izlemesi beklenirken yaşanan sorunun ardından yıl boyunca artış olması bekleniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir