Ülkemizde dahil olmak üzere tüm dünyada aşılama çalışmaları son hız devam ediyor. Pfizer ve BioNTech aşısının mimarlarından Prof. Dr. Uğur Şahin, daha uzun süre dayanabilen yeni korona aşısı üzerinde çalışmaya başladıklarını açıkladı.

Uygun sıcaklıkta uzun süre dayanabilen yeni korona aşısı, şu an için onay aşamasında. Eğer bu aşı, kullanılmaya başlanırsa koronavirüs salgını ile mücadelede ciddi avantaj sağlayacak.

Uğur Şahin: ”Yeni aşı 6 ay boyunca dayanabilecek”

Mevcut koronavirüs aşıları, Ankara‘da bulunan bir aşı depolama merkezinde muhafaza ediliyor. Biontech aşılarının yanı sıra Çin aşısı Sinovac da burada tutuluyor. Tüm aşılar belirlenen sıcaklıkta 7 gün 24 saat izleniyor.

Biontech aşıları -80 derece sıcaklığındaki depolarda saklanıyor. Öte yandan aşının sıcaklığında yaşanabilecek herhangi bir değişim, aşının ömrünü doğrudan etkiliyor. Bu nedenle yeni aşı üzerinde çalışmaya başladıklarını açıklayan Uğur Şahin, projelerinin gerçekleşmesi durumunda aşının buzdolabı koşullarında 6 ay kadar dayanabileceğini ifade etti.

BioNTech’in CEO’su Uğur Şahin yaptığı açıklamada,

”İlk (aşı) formülümüz -80 derecede saklanmak ve taşınmak zorundaydı. Bu süreçte henüz onay almamış yeni bir formül üzerinde çalışmaya başladık. Bu yeni versiyon aşı 2 ila 8 derece arasında saklanabilecek. Bu aşının dağıtımcılara ulaşacak paketlerini hazırlamaya başladık. Büyük ihtimalle bu derecelerde saklandığında 6 aylık bir raf ömrüne de ulaşacağız.”

“Bizim ekiplerimiz aşının üretimini artırarak harika bir iş yaptı ve şu an 3 milyar doza doğru ulaşıyoruz. Çok fazla teknik sorun yaşamadığımız ve teslimat takviminde bir sıkıntı olmadığı için çok mutluyuz” ifadelerini kullandı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here