Mobil

Twitter’dan Olumsuz Oy özelliği: Savaş sansürü mü uyguluyor?

Sosyal medya platformu Twitter, kullanıcı güvenliğini sağlamak adına “Olumsuz Oy” özelliğini getirdi. Bu özellik, daha önce sadece beğenme butonu olan platform, için bir yenilik değil. Çünkü platform, aynı özelliği daha önce ABD seçim zamanında da getirmişti. Şu anda ise Rusya – Ukrayna savaşından kaynaklı geldiği düşünülen Olumsuz Oy, bazı kullanıcılar tarafından olumlu karşılanırken bazıları tarafından ise olumsuz karşılanıyor.

Tweetlere Olumsuz Oy seçeneği gelmesi bazı hesapları aktif sosyal medya kullanımı konusunda geri plana atarke bazılarını ise Olumsuz Oy almamak adına daha dikkatli bir kullanım konusunda yönlendirebilir. Peki Twitter Olumsuz Oy özelliği ne işe yarar ve nasıl kullanılır? Haberin ayrıntılarına hep birlikte göz atalım.

Twitter Olumsuz Oy sayesinde kullanıcılar daha dikkatli olacak

Sosyal medya platformu Twitter, yeni Olumsuz Oy seçeneği sayesinde rahatsız edici içerikler paylaşan kullanıcılarını tespit edecek. Tespit ettiği kullanıcıların inceledikten sonra alakasız yanıtlar ve rahatsız edici içerikler işaretleyecek. Olumsuz oy alan tweetler, diğer kullanıcılar ve tweet yazarıyla paylaşılmayacak.

Bazı Twitter kullanıcıları, bu fonksiyondan sonra sosyal medyanın geleneksel medya ile bir farkının olduğunu, bu tarz sansürlerin ise doğru olmadığını belirtti. Twitter’a göre ise bunun nedeni şu şekilde açıklandı: “Geri bildirimler, kullanıcılarına daha yüksek kaliteli içerikleri ön plana çıkarmaya yardımcı olacak.”

Siz okuyucularımız bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce sosyal medya platformu bu sansürü uygulamakta haklı mı yoksa düşünce özgürlüğünü kısıtlıyor mu? Düşüncelerinizi yorum yapabilir ya da SDN Forum‘da belirtebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.