Mobil

Twitter, ünlü siyasetçinin geçersiz profilini onaylanmış hesap yaptı!

Sosyal medyanın hayatımızın her alanına nüfuz etmesiyle birçok ünlünün de bu platformlarda profil hesaplarına sahip olması kaçınılmaz hale geldi. Özellikle son yıllarda siyasetçilerin de halkı ilk ağızdan bilgilendirmek için kullandığı bir mecra olan Twitter, bu kez oldukça ilginç bir olaya sahne oldu. Ünlü siyasetçinin sahte profili, Twitter tarafından onaylanmış hesap olarak gösterildi.

Twitter, onaylanmış hesap projesini rafa kaldırmıştı

İlk olarak 2016 yılında onaylanmış hesap opsiyonunu kullanıcılara sunan Twitter, bu sayede spor, magazin, basın ve siyaset alanında tanınmış simalarla aynı isimle açılmış hesapların tespit edilmesini hedefliyordu. Bu anlamda kullanıcılar; resmi web siteleri, kimlikleri ve resmi e-posta adresleri gibi gibi bilgileri Twitter’a ileterek mavi onay rozetine sahip olabiliyordu.

Yaklaşık bir sene sonra; 2017 yılında Twitter tarafından rafa kaldırılan onaylanmış hesap opsiyonu, geçtiğimiz Ekim ayında kısıtlı bir kitle için yeniden devreye sokulmuştu.

Norveç merkezli teknoloji sitesi NRKbeta‘nın haberine göre Twitter, Norveç Maliye Bakanı Trygve Slagsvold Vedum‘un sahte hesabını yanlışlıkla onaylanmış hesap yaptı. Durum fark edildiği sırada sadece 18 takipçisi olan hesap, sosyal medya platformu tarafından oldukça kısa bir süre sonra askıya alındı. Norveç Maliye Bakanlığı da resmi bir açıklama yayınlayarak yaşanan yanlış anlaşılmayı doğruladı.

Norveç Maliye Bakanlığı, Vedum’un hiçbir zaman herhangi bir sosyal medya hesabına sahip olmadığını ve kullanıcıların bu tür hesaplara itibar etmemesi gerektiğini söyledi.

Profil kapatılana kadar, Vedum’un partisinin politik görüşüne tamamen aykırı ve hükümete hakaret eden tweet’ler gönderiliyordu. Yaşanan bu yanlış anlaşılmanın Twitter’ın yönetim ekibinden değil, Norveç Ulusal Güvenlik Ajansı ve Başkanlık Ofisi’nin ihmalinden kaynaklandığı da itiraf edildi.

Peki sizler yaşanan bu durum hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce de kullanıcılar hiç fark etmeden bu tür manüplasyonlar yapılıyor olabilir mi? Görüşlerinizi bizlerle yorumlar kısmında paylaşmayı ihmal etmeyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir