Oyuncular arasında oldukça popüler olan ses ve yazılı iletişime dayalı Discord, şimdi de Playstation’a entegre olacak. Sony’nin Playstation oyuncularına daha iyi oyun içi sohbet deneyimi sunmak için bu adımı attığı düşünülüyor.

Sony, Playstation için Discord ile ortaklık kuruyor

Henüz haberin detayları ortaya çıkmasa da Sony, Discord’a sermaye desteği verdi ve ortaklık kurdu.  Sony bu yatırımla Discord ile PlayStation konsolları arasında entegrasyon kuracaklarını duyurdu.

Discord ile Sony PlayStation arasında nasıl bir entegrasyon kurulacağı ise belli değil. Bu entegrasyonun,  PlayStation konsollarına gelen tam teşekküllü bir Discord uygulaması olma ihtimali var. Diğer bir ihtimal ise bu entegrasyonun daha sınırlı olması ve sadece PlayStation Network (PSN) ve Discord hesaplarının birbirine bağlanması.

Discord, 2020 yılıyla birlikte en çok dikkat çeken sohbet platformlarının başında geliyor.

Discord, özellikle pandemi döneminde görüntülü görüşme desteği sayesinde oyuncu kitlesinin dışında da dikkatleri üzerine çekti. Sony ise satış başarısı gösteren Playstation 5 için daha organik bir oyuncu iletişim kurmanın peşinde. Bu anlamda Sony  Discord ortaklığı ile PlayStation için daha doğrudan bir iletişim kurulabilir.

Son zamanlarda da platform Microsoft gibi büyük firmaların radarına girdi. Çevrimiçi sohbet platformu 140 milyondan fazla kullanıcıya sahip. Platform 2020 yılında ise yaklaşık 130 milyon dolar gelir elde etti.

Microsoft, Epic ve Amazon’un da yakın zamanda dikkatini çeken Discord, Microsoft tarafından yapılan 10 milyar dolarlık teklifi reddetti. Bağımsız kalmak isteyen platform, Epic ve Amazon ile olan görüşmelerine de son verdi. Bu anlamda platformun Sony ve Playstation ile yapacağı entegrasyonun sadece bir iş ortaklığı seviyesinde kalma ihtimali yüksek.

Discord nedir?

Discord, en basit tabirle bir sohbet programıdır. Skype ve benzeri programlar gibi farklı insanlarla internet üzerinden sesli, görüntülü ve yazılı bir şekilde iletişim kurabilmenizi sağlar. Genellikle çevrimiçi bilgisayar oyunları oynayan kişiler tarafından tercih edilen Discord sesli ve yazılı iletişimin yanında video aramalarını da destekler ve canlı yayın açabilmenize imkan verir. Yani sesli olarak konuştuğunuz kişilere yayın yapabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here