Oyun

Sony, Xbox’ın Game Pass atağına karşılık verecek!

PC, Xbox One, Xbox Series X ve Series S için aylık bir abonelik ücretiyle oyunculara sınırsız bir kütüphane sunan Xbox Game Pass sistemi, oyuncular tarafından oldukça büyük bir ilgiyle karşılandı. Tüm dünyada milyonlarca aboneye ulaşan bu sistemin bir benzerine Sony’nin de yakın zamanda geçmesi bekleniyor. İşte gelen son dedikodular…

Sony, Game Pass için bir rakip düşünüyor

Microsoft’un 1 Haziran 2017 yılında ilk kez oyunculara sunduğu ve hem konsollar hem de Windows kullanıcıları için hizmet sunan abonelik sistemi, geçtiğimiz süreçte Xbox Cloud Gaming ile Android ve iOS kullanıcılarına da sunulmuştu. Şu an için aralarında ülkemizin de bulunduğu 41 farklı ülkede hizmet veren Game Pass, abone sayısını günden güne artırıyor.

Daha önce Microsoft Xbox’ınkine benzer bir aylık abonelik sistemine geçmeyi hiçbir zaman düşünmediklerini ve Sony’nin kendi markasına ait oyunların ücretsiz olarak sunulmayacağını belirten Japon şirket, bir süredir fikrini değiştirmişe benziyor. Daha önce PS5 sahipleri için yaklaşık 30 oyunluk bir kütüphaneyi PSN Plus aboneliği karşılığında sunan firma, önümüzdeki süreçte Game Pass’e rakip olabilir.

Bloomberg cephesinden gelen yeni bir habere göre Sony, bir süredir aylık abonelik hizmeti üzerinde çalışıyor ve 2022’nin yaz aylarında PlayStation Plus ve PlayStation NOW hizmetlerini tek bir potada birleştirmeyi planlıyor. Bu anlamda bu iki hizmet hem çevrim içi oyun deneyimi hem bulut oyunculuğu hem de kayda değer bir oyun kütüphanesi için tek bir çatıda birleşecek.

Gelen dedikodulara göre projenin kod adı ‘Spartacus‘ olacak. PlayStation Plus’ın yine olduğu gibi kalacağı ve tıpkı Xbox Game Pass Ultimate gibi bir üst kategori abonelik sistemine geçileceği de farklı bir teori… Bu anlamda Sony‘nin PS1, PS2, PS3 ve hatta PSP oyunlarının yer aldığı geniş bir skaladaki kütüphaneyi oyunculara sunması bekleniyor.

Bu yeni abonelik sisteminde piyasaya yeni çıkan oyunların yer alıp almayacağı şu an için belirsiz. Peki sizler Sony’nin Game Pass’e rakip olması beklenen bu abonelik sistemi için ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi bizlerle paylaşmayı ihmal etmeyin.