Oyun

Sony, dijital oyun satışları için savaş açtı

Sony, PlayStation Store‘daki dijital oyunlar için perakendecilere savaş açtı. Sony kendi mağazasındaki dijital oyunların başka sitelerde satılmasını istemiyor. Bir nevi tekelci konumuna düşen Sony, büyük zincir marketler ile mücadeleye girdi. Davanın temelinde zincir marketlerde ya da internet sitelerindeki dijital oyunların, PlayStation dijital mağazasından ucuz olması yer alıyor.

Sony, dijital PlayStation oyunu satan perakendecilere dava açtı

Sony, dijital PlayStation oyunları üzerinde tekeli olduğunu iddia ediyor. Bloomberg’in haberine göre dava, Sony’nin dijital oyun satışlarını PlayStation Store ile sınırlandırmak istemesine dayanıyor. Dava esas olarak Sony’nin 2019′da Amazon, Best Buy ve Walmart gibi üçüncü taraf perakendecilerin dijital oyun kodlarını satmasına değiniyor. Sony, bu perakendecilerin kendi dijital oyunlarını satmasını istemiyor.

Davanın arkasındaki kişilere göre bu uygulama, perakende olarak satılan fiziksel oyunlara kıyasla, şirketin oyun fiyatlarını kontrol etmesini sağlıyor. Sony fiziksel oyunların fiyatlarını sabit tutabilirken dijital oyunların fiyatlarını üçüncü taraf perakendecilerde sabit tutamıyor. Oyuncular PlayStation Store’dan dijital oyun almak istediklerinde üçüncü taraf perakendecilere göre yüzde 175 gibi bir fiyat farkı ile karşılaşıyor.

Hâl böyle olunca oyuncular doğal olarak ucuz olanı tercih ediyor. Sony, üçüncü taraf perakendecilerin dijital oyunları ucuza satmasını istemiyor. Dava, San Francisco Bölge Mahkemesinde dosyalandı. Davanın ne zaman sonuçlanacağı belli değil.

Siz Sony’nin bu davasını haklı buluyor musunuz ? Sony’nin dijital oyunlarını üçüncü taraf perakendecilerden daha pahalıya satması hakkında ne düşünüyorsunuz ? Fikirlerinizi yorumlar kısmından bizimle paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir