Teknoloji üreticisi Samsung yeni QLED Odyssey G9 oyun monitörünü tanıttı. Bilgisayar oyunları oynamayı sevenlerin merakla beklediği cihazların özellikleri ortaya çıkıyor. Samsung’un da bu alanda önde gelen markalardan biri olduğunu söyleyebiliriz. Yeni cihazın en önemli özelliği ise 2.000 nit parlaklığa ulaşması.

Samsung Odyssey G9’un başlıca özellikleri

Odyssey G9 oyun monitörü şimdiden piyasadaki en büyük ve en sürükleyici ekranlar arasında yer alıyor. Bu oyun monitörünün en belirgin özelliği parlaklık seviyesinin 2.000 nite çıkması. Ayrıca 49 inçlik ekran, yan yana iki QHD monitöre eşdeğer DQHD adı verilen uzun ve çok geniş QHD çözünürlüğe sahip.

HDR2000 ile daha fazla kontrastı görebilirsiniz. Böylece arka planda saklanan düşmanlar gibi, oyununuzdaki bir sahnenin karanlık gölgelerindeki veya parlak alanlarındaki şeyleri tanımlamanıza olanak tanıyan gölgelerde ve parlak noktalarda daha fazla ayrıntı göreceksiniz.

Karşılaştırırsak, hem Apple’ın 12.9 inç iPad Pro M1‘i hem de şirketin profesyonel sınıf Pro Display XDR monitörü 1.600 nitlik bir en yüksek parlaklık derecesine sahip. Ancak genel parlaklık 420 nit olarak derecelendi. Samsung Odyssey Neo G9’da HDR2000 parlaklık derecesini elde etmek için şirket, Neo QLED TV’si gibi bazı popüler QLED televizyonlarında bulunan Quantum Matrix Teknolojisini kullanıyor.

Şirket, matristeki kuantum mini LED’lerin, arka ışığın daha yüksek çözünürlüğe ve aydınlık ile karanlık arasında daha ince ayrımlara sahip olduğunu açıkladı. Samsung, “Bu yeni nesil ekran teknolojisi, yeni bir ışık kaynağı Quantum Mini LED ile etkinleştiriliyor. Geleneksel bir LED’in 1/40 yüksekliğinde olan Quantum Mini LED, çok daha fazla LED ile doldurulmuş inanılmaz derecede ince mikro katmanlara sahiptir.” dedi.

Şirket, bu teknolojinin 2.048 karartma bölgesi ve daha iyi ışık kaynağı kontrolü için geliştirilmiş 12-bit tonlama kullanan ekranda mükemmel siyahlar ve beyazlar elde ettiğini iddia ediyor. Neo modeli, 1000R ekran eğriliği ve 32:9 en boy oranı dahil olmak üzere bir süredir piyasada bulunan standart Odyssey G9’un ayırt edici özelliklerinin çoğunu koruyor. Bu yılki model, orijinal Odyssey G9 tasarımının arka yüzündeki benzersiz parlak beyaz kaplamaya da sahip.

Bununla birlikte, önceki sürüm gibi Neo sürümü de hızlı tempolu oyunlar oynarken süper görüntüler için hem AMD FreeSync Premium Pro hem de Nvidia G-Sync teknolojilerini destekliyor. Panel, Display Port 1.4 ve yeni HDMI 2.1 standardını destekleyerek konsollarla ve PC oyunlarıyla kullanıma uygun hale getiriyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here