Oyun

Samsung, GeForce Now’a rakip oluyor!

Bulut oyun hizmeti, oyuncuların elindeki donanımla oynayamayacağı oyunlara platform üzerinden erişmesini sağlıyor. Birçok kişi, bulut oyun hizmetini oyun dünyasının geleceği olarak olarak görüyor. Oyun grafiklerinin gelişmesi ve boyutlarının büyümesi ile bu alana yönelim daha da artmış durumda. Son olarak Samsung‘dan gelen açıklamalar bu tezi doğrular nitelikte.

Yeni bulut oyun servisi Samsung Smart TV’de çalışacak

Samsung, oyun sevdalısı kullanıcıları için yeni bir hizmet sunuyor. Şirketin yakında çıkaracağı bulut oyun servisi, Linux tabanlı işletim sistemi olan Tizen tarafından desteklenen Samsung Smart TV‘lerde çalışacak. Samsung Geliştirme Konferansı 2021 (SDC21) açılış konuşmasında bu konu açıklandı.


Görsel Görüntü Yazılımı Ar-Ge Kıdemli Başkan Yardımcısı Yongjae Kim

Samsung’un Görsel Görüntü Yazılımı Ar-Ge Kıdemli Başkan Yardımcısı Yongjae Kim, “Samsung Akıllı TV’lerde oyun seçiminizi çeşitlendirmek için yeni bir bulut oyun platformu geliştiriyoruz” dedi. Yongjae Kim konuşmada konuyla ilgili herhangi bir ayrıntı vermedi. Platformun hangi oyunları destekleyeceği büyük merak konusu. Çıkış tarihi de belli olmayan servisle ilgili ayrıntılar önümüzdeki günlerde açıklanması bekleniyor.

Samsung, bulut oyun hizmeti denemesi ilk kez olmuyor. Şirket 2012 yılında Samsung Smart TV’ler için Gaikai adlı bir oyun yayın firması ile çalıştı. O dönem, Gaikai başkanı fikrini değiştirerek rotayı başka yöne çevirdi. Firma, satılarak Sony‘nin oldu ve PlayStation Now‘a hizmet sağlamaya başladı.

Açılış konuşmasında Yongjae Kim, “Bu, yakında üst düzey donanım satın almadan oyunların keyfini çıkarabileceğiniz anlamına geliyor” diye ekledi. Bu cümleler, bulut oyun hizmetinin oyun dünyasının geleceği olacağını kanıtlıyor.

Samsung’un bu adımıyla bulut oyun servislerindeki kıyasıya bir rekabetin içine dalmış oldu. Bu alanda Google Stadia, xCloud, PlayStation Now ve nispeten yeni çıkış yapan Amazon Luna gibi diğer hizmetler var. Birçok kişiye göre GeForce Now şimdilik baskın bir platform olsa da şirketlerin yatırımları bu tablonun değişeceğini gösteriyor.

Sizce Samsung’un bulut oyun servisi fikri başarıyı yakalar mı? Bulut oyun servisleri hakkında ne düşünüyorsunuz? Lütfen görüşlerinizi bizimle yorumlar kısmından paylaşınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir