Samsung, Galaxy S22 performans sorunu için adım attı

Samsung, Galaxy S22 ve diğer akıllı telefonlarında bulunan Oyun Optimizasyon Hizmeti (GOS) yazılımıyla Instagram, Netflix, TikTok dahil 10 bin uygulama ve oyunu kasıtlı olarak yavaşlattığı iddiası gündeme bomba gibi düştü.

Olayın fark edilip sosyal medyada ve çeşitli forum sitelerinde açığa çıkarılması üzerine tepkilerin odağına yerleşen Samsung, üstü kapalı bir şekilde iddiaları kabul etti. Şirket, Oyun Optimizasyon Hizmeti’nin uygulamaların performansını düşürmesine yol açan sorunu düzelteceğini açıkladı. Beklenen o güncelleme geldi.

Samsung Galaxy S22 kullanıcıları, kısıtlamayı devre dışı bırakabilecek

Samsung, Güney Kore’de Galaxy S22 serisi için yeni bir güncelleme yayınladı. 10 binden fazla uygulamanın yavaşlamasına yol açan Game Booster’a “Oyun Performans Yönetim Modu” ekledi. Bu mod sayesinde kullanıcılar isteğe bağlı olarak telefonlarında optimizasyon hizmetini devre dışı bırakabilecekler.

Devre dışı bırakıldıktan sonra optimizasyon işlemi yapılmayacağı için, cihazda yüklü uygulama ve oyunların performansı da düşmeyecek. Tam olarak bilmeyenler için: Oyun Optimizasyon Hizmeti, uygulamaların performansını belli bir seviyede kısarak telefonun aşırı ısınmasının önüne geçiyor ve pil ömrünün de artmasını sağlıyor.

Hizmet çalışmadığı zamanlarda ise telefonun pil ömrünün düşebileceği ve eskisine göre daha fazla ısınabileceği ihtimali akıllara geliyor. Samsung, Oyun Performans Yönetim Modu’nu şu anda Güney Kore’deki Galaxy S22 kullanıcıları için yayınladı. Dünya genelinde ne zaman yayınlanacağı bilinmezken, Galaxy S serisi dışında diğer cihazlara gelip gelmeyeceği konusunda somut bir bilgi bulunmuyor.

Oyun Optimizasyon Hizmeti’nin (GOS) etkilediği uygulamalar arasında 3DMark, AnTuTu, PCMark ve Geekbench gibi performans kıyaslama platformları yok. Geekbench, bu kafa karıştırıcı durum nedeniyle Galaxy S22, Galaxy S21, Galaxy S20 ve Galaxy S10 serisi akıllı telefonları kıyaslama listesinden çıkarma kararı aldı.

Sizler bu konuda neler düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorum kısmında veya SDN Forum’da paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Instagram’dan yeni tasarım! Bu sekme artık olmayacak

Tanınan toplumsal medya platformu Instagram, Mağaza hizmetinde değişikliğe gidiyor. Açıklamaya nazaran Mağaza butonu artık olmayacak.

Xiaomi 13 serisi küresele ne vakit gelecek?

Geçen ay tanıtılan Xiaomi 13 serisinin küresel versiyonları IMEI data tabanında ortaya çıktı. Pekala telefonlar küresele ne vakit gelecek?

Global pazarda yer alacak Meizu 20 serisinin özellikleri ortaya çıkıyor!

Akıllı telefon dünyasında Çinli şirketlerin hatırı sayılır bir yükselişi bulunuyor. Bunlardan birisi olan Meizu, Meizu 20 serisiyle geliyor.