Haberler

Samsung, akıllı saat satışlarıyla Apple’ı enseledi!

Akıllı saat denince aklınıza ilk Apple Watch geliyor olabilir. Apple bu pazara erken giriş yapan şirketlerden biri. Akılda kalıcı ismi ve kısmen kendine özgü tasarımı, onu aklımızın bir köşesine akıllı saatin tanımı olarak kazıdı. Ancak son yıllarda akıllı saat pazarında epey oyuncu var. En az Apple Watch kadar tanınan Galaxy Watch, satış sayılarıyla Apple’ın ensesine kadar geldi.

Galaxy Watch 4, üçüncü çeyrekte Samsung’a büyük başarı getirdi

Giyilebilir teknoloji pazarında büyük bir oyuncu olan Apple, akıllı saatiyle de zirvedeydi. Ancak 2021 yılının üçüncü çeyreğiyle ilgili raporlar bunun değiştiğini gösteriyor. Üçüncü çeyrekte satılan saatlere baktığımızda Galaxy Watch 4 sayesinde Samsung’un büyük başarı yakaladığını görüyoruz.

Counterpoint’un raporuna göre dünya genelinde akıllı saat satışları, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 16 arttı. Üçüncü çeyrek, Samsung’un en çok akıllı saat sattığı dönem oldu. Galaxy Watch 4 sayesinde Samsung, Huawei’den ikinci sırayı geri aldı. Böylece Apple’ın ardına gelinmiş olundu.

Galaxy Watch 4’ün böylesine bir başarı elde etmesindeki nedenin işletim sistemi olduğunu söyleyebiliriz. Daha önce kullanılan Tizen işletim sistemi yerine bu nesilde Wear OS tercih edildi. Böylece saatin kullanıcıları, başta Google Haritalar gibi kritik uygulamalar olmak üzere pek çok Android uygulamasını indirme şansı buldu.

Samsung’un bu başarıyı elde etme sebeplerinden biri, Apple’ın yeni nesli geç getirmesi. Zira Apple Watch Series 7, ekim ayına kadar mevcut değildi. Böylece üçüncü çeyrek tablosunda yeni nesil yer almadı. Dolayısıyla yeni nesil bir saat almak isteyenler Galaxy Watch 4’ü tercih etti.

Samsung, uygun fiyatlı saat peşinde

Asya pazarında giriş ve orta seviye ürünlerin çok sevildiği bir gerçek. Samsung bu yıl, fiyatı 100 doların altında olan 3 saat piyasaya sürdü ve bunu artırmak istiyor. Zira bu saatler, fiyatlarından ötürüdür ki erişmesi daha kolay. Samsung, gelecek yıl daha fazla uygun fiyatlı saat üretecektir.

Eğer bu planlarını Türkiye için de devreye koyarsa bizler de Samsung’dan daha fazla uygun fiyatlı akıllı saat görebiliriz. Ülkemizde de uygun fiyatlı giyilebilir teknoloji ürünlerine ne kadar ilgili olunduğunu Xiaomi ve Huawei sayesinde görmüştük.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir