Qualcomm, bilgisayar işlemcilerinde ihtilal yapacak!

Akıllı telefon pazarında ortaya koyduğu işlemciler ile kendisini kanıtlayan Qualcomm, yavaş yavaş bilgisayarlarda da kendisini göstermeye başladı. Geçtiğimiz devirde kimi Samsung modellerinde kendisine yer bulan Qualcomm imzalı işlemciler yakın vakitte daha güçlü seçeneklerle karşımıza çıkabilir.

Qualcomm, yeni Oryon işlemcileri ile argümanlı olmak istiyor

Qualcomm, Galaxy Book Go 2 5G‘de kullanılan Snapdragon 8cx Gen 2 işlemci ile isminden kelam ettirmesinin akabinde yeni bir Samsung modeli ile savını bir kat daha artırmış durumda. Snapdragon 8cx Gen 2’den yüzde 60 oranında daha güçlü olan Snapdragon 8cx Gen 3 yeni Galaxy Book 2 Pro 360’da yerini aldı. Lakin Qualcomm bu noktada duracak üzere görünmüyor.

ABD merkezli üretici yakın vakitte daha güçlü dizüstü bilgisayar işlemci modellerini tanıtmaya hazırlanıyor. Geçtiğimiz ay düzenlenen Snapdragon Summit etkinliğinde gelecek planlarını paylaşan şirket, masaüstü ve dizüstü bilgisayarlar için yeni Oryon markasını tanıtmıştı.

Yapılan tanıtımın akabinde Qualcomm‘un yeni işlemcileri hakkında bilgiler de gelmeye başladı. Yapılan argümanlara nazaran şirketin daha güçlü bilgisarlar için hazırladığı işlemcilerden birincisi Hamoa kod ismiyle geliştirlmeye devam ediyor. 12 çekirdekli olduğu söylenen işlemcide 8 adet performans çekirdeği ve 4 adet verimlilik çekirdeği bulunacak.

Qualcomm yeni işlemcilerini SC8380X ve SC8380XP model numaralına sahip iki versiyonun üzerinde test etmeyi sürdürüyor. Model numaralarından anlaşıldığı üzere yeni işlemciler Snapdragon 8cx Gen 3 yonga setinin haleflerini oluşturacak.

Yeni işlemcilerin Qualcomm’un 2021’in başlarında satın aldığı Nuvia tarafından tasarlanan CPU çekirdek tasarımına sahip olacağını söylemek de yanlış olmayacaktır. Bunun yanı sıra yeni işlemcilerin 10Gbps’ye kadar indirme suratı ve UFS 4.0 depolama sunan Snapdragon X65 5G modeme sahip olduğu da gelen bilgiler ortasında.

Şirketin yeni işlemcileri TSMC‘nin 3 nm teknolojisi ile üretilecek. Bu sayede daha verimli ve performanslı olması beklenen işlemciler bilgisayar piyasasındaki istikrarları bozabilir. Bu sayede dizüstü bilgisayarlardan 20 saate varan kullanım müddetleri elde edilebilir. Uzun müddettir Qualcomm ile çalışan Samsung’un ise bu bahiste öncü olacağını söyleyebiliriz. Güney Koreli üreticinin Oryon işlemcilere sahip bilgisayarını 2023 yılının sonlarında piyasaya sürmesi bekleniyor.

Akıllı telefon pazarının akabinde bilgisayar pazarında da ne kadar önemli olduğunu gösteren Qualcomm‘un yeni işlemcilerini merakla bekliyoruz. Pekala siz ABD merkezli teknoloji devinin yeni bilgisayar işlemcileri hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmında bizimle paylaşabilirsiniz.