Mobil

Pinterest yeni özelliğiyle TikTok’a rakip olacak

Pinterest, istediğiniz konsepte uygun resim, fotoğraf ve gifleri, ayrıca bazı kısa videoları bulabileceğiniz bir sosyal medya platformu olarak biliniyor. Şirket bugün bir açıklama yaptı. Ana sayfaya videolar ya da bir dizi fotoğraf arasında gezinebilme imkanı sunacak bir özellik ekleyeceğini duyurdu.

Bu yenilikle platform, ”Göz at” ve ”İzle” olarak ikiye ayrılacak. TikTok, Instagram gibi sosyal medya platformlarının ardından Pinterest de bu özelliği uygulamasına eklemeye karar verdi. Özellikle videoları aşağı ve yukarı kaydırma açısından tasarım olarak TikTok‘u oldukça andırıyor.

Pinterest, TikTok’a benzeyecek

Kullanıcılar, bu yeni akışta beğendikleri gönderileri kaydedebilecek ve sanal bir panoya sabitleyebilecek. Pinterest, bu yeni güncellemeyle kullanıcıların bir Pin‘e birden fazla resim, metin video eklemesini mümkün kılacak. Gelecek olan ”İzle” panelinde ise bu derlemeleri paylaşabilecekler. ”Gözat” adlı sekmede ise Pinterest‘in stabil akışı gibi fotoğraflar ve videolar olacak.

Firma, Nisan ayında 458 milyon aktif kullanıcıya ulaşırken, Temmuz ayında yüzde 5’lik bir düşüşle 454 milyona ancak ulaşabildi. Yenilenen tasarım, kullanıcıların Pinterest içinde daha fazla vakit geçirmesini sağlayacağa benziyor. Ayrıca aynı formattaki bir diğer platform olan TikTok için bir rakip olabileceği düşünülüyor.

Yeni bir sosyal medya platformu mu doğuyor?

Pinterest bugün Avustralya, Fransa, Almanya, İngiltere ve ABD’de canlı olarak sanal bir etkinlik yayınladı. İkinci Yıllık İçerik Oluşturma Festivali (Second Annual Creators Festival) etkinliğinde gelecek yeni özellikler de tanıtıldı. Bu güncelleme, uygulamayı sadece bir fotoğraf ve video paylaşımından ziyade, sosyal bir platforma çevirmek yönünde gibi gözüküyor.

Kullanıcılar, bir içerik üreticinin paylaştığı bir gönderinin altına kendi içeriği ile cevap verebilecek. Bunu yaparken insanlara saygılı olmaları gerektiği ve hakaret etmemeleri hakkında bir anlaşmayı kabul etmeleri gerekecek. Bu da Pinterest‘te kapsayıcı ürüne başkanlık eden Annie Ta‘nın, kendilerini internetin olumlu yanı olarak gördüklerini açıkladığı sözleri doğruluyor gibi görünüyor.

Pinterest ayrıca ABD’de Creator Rewards adlı yeni bir programın parçası olarak içerik oluşturuculara 20 milyon dolar yatırım yapıyor. Belirli katılım şartlarını yerine getiren içerik oluşturucular, bu platform üzerinden para kazanabilecek. Pinterest, 10 ülkede 100’den fazla içerik oluşturucu içeren Creator Originals adlı yeni bir içerik serisi yayınlayacağını da duyurdu.

Sizler Pinterest‘in sosyal bir platform olmaya yönelik bu güncellemeleri hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorumlarda bizimle paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir