Epic Games ve Apple arasındaki dava tüm hızıyla devam ediyor. İki şirketin birbirini suçladığı süreçte henüz bir kazanan olmazken, ilginç detaylar da ortaya çıkıyor. Son olarak ücretsiz oyunlar için geliştiricilere ne kadar ödediğini öğrendiğimiz Epic Games‘ten bir sızıntı daha geldi.

Epic yöneticisinin e-postalarında ortaya çıkan bilgilere göre Walmart, bulut üzerinden oyun oynatma işine giriyor.

Walmart, bulut oyunculuğuna giriyor

Hiçbir donanıma bağlı kalmadan bulut üzerinden oyun oynamak gittikçe yaygınlaşıyor. Bu alanda hizmet sunan Stadia, GeForce Now, XCloud ve PS Now gibi servisler yaygınlaşırken, rekabet de artıyor. Özellikle ülkemiz gibi donanıma erişimin kısıtlı olduğu yerlerde talep gören sektöre bir dev daha giriyor. ABD’li perakende devi Walmart, bulut oyunculuğu üzerinde çalışıyor

E-postada bulunan project storm taslağı

Epic Games‘in kurucu ortağı Mark Rein‘in e-postalarında Walmart hakkında ilgi çekici bir detay ortaya çıktı. Storm kod adlı bir proje geliştiren şirket, Nvidia ve Microsoft gibi devlerle rekabet etmeye hazırlanıyor. Gönderdiği e-postalarda Walmart’ın demosunu deneyimlediğini belirten Rein, sistemi “Ps4’te oyun oynamak gibi” sözleriyle tanımlıyor.

Storm, tıpkı Nvidia’nın GeForce Now hizmeti gibi çalışıyor. Servise abone olan kullanıcılar, Steam, Epic ve Origin gibi platformlardaki oyunlarını Storm üzerinden oynayabiliyor. Böylelikle kullanıcılar yeniden bir satın alım yapmaksızın sistemin tadını çıkarabiliyor.

Walmart konuyla ilgili açıklama yapmayı reddederken, servisin ne zaman çıkacağı şimdilik gizemini koruyor. İddiaya göre şirket storm’u, tıpkı Epic Games‘e yaptıkları birkaç büyük geliştiriciye daha denetti. Bu geliştiricilerden olumlu dönüşler alan Walmar, ne yazık ki pandemi döneminde projeyi askıya aldı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here