OpenAI, Yapay Zeka Sohbet Robotu ChatGPT ile Google’a Meydan Okuyor

Web’den Alıntı Yaparak Arama Motoruna Devrim Getiriyor

OpenAI, yapay zeka sohbet robotu ChatGPT’yi, web’den bilgi tarayıp alıntılayarak doğrudan arama sonuçlarına entegre ederek Google’a rakip olmaya hazırlanıyor. Bu devrim niteliğindeki gelişme, arama motorlarında yeni bir çağ başlatabilir ve bilgiye erişim şeklimizi kökten değiştirebilir.

ChatGPT’nin Arama Motoruna Entegresi:

OpenAI’nin yeni arama motoru, ChatGPT ürününün bir uzantısı olacak ve ChatGPT’nin Web’den doğrudan bilgi tarayıp çekmesini ve alıntılar içermesini sağlayacak. Bu sayede kullanıcılar, aradıkları bilgilere daha hızlı ve kolay bir şekilde ulaşabilecek ve bilgilerin kaynağını da doğrudan görebilecekler.

ChatGPT Nedir?

ChatGPT, OpenAI’nin metin istemlerine insan benzeri yanıtlar üretmek için şirketin en son yapay zeka modellerini kullanan sohbet robotu ürünüdür. Ürün, halihazırda çevrimiçi bilgi toplamak için bir alternatif olarak kullanılıyor, ancak Web’den doğru ve gerçek zamanlı bilgi sağlamada bazı zorluklar yaşıyor.

Rekabete Hazır:

OpenAI’nin yeni arama motoru, Google’ın kendi arama motoru için duyurduğu üretken yapay zeka özelliklerine doğrudan rakip olacak. Bu durum, arama motoru pazarında heyecan verici bir rekabete yol açabilir ve kullanıcılar için daha iyi ve daha yenilikçi arama deneyimleri sunabilir.

Perplexity’nin Artan Popülerliği:

Eski bir OpenAI araştırmacısı tarafından kurulan Perplexity adlı startup, sonuçlarda alıntıları ve yanıtlarında metnin yanı sıra görüntüleri de gösteren yapay zekaya özgü bir arama arayüzü sunarak son zamanlarda ilgi topladı. Girişimin Ocak ayında yayınladığı bir blog yazısına göre aylık 10 milyon aktif kullanıcısı var.

Sonuç:

OpenAI’nin yeni arama motoru, arama dünyasında çığır açma potansiyeline sahip. ChatGPT’nin Web’den bilgi tarayıp alıntılama yeteneği, kullanıcılar için daha bilgilendirici ve alakalı arama sonuçları sağlayabilir. Bu gelişme, Google’a büyük bir rakip oluşturarak arama motoru pazarında yeni bir dinamik yaratabilir.

Bilgisayar Üreticisi Dell Hacklendi: 49 Milyon Müşterinin Bilgisi Sızdırıldı

Bilgisayar üreticisi Dell, büyük bir siber saldırıya uğradı ve yaklaşık 49 milyon müşterisinin bilgisi sızdırıldı. Şirket, etkilenen kullanıcılara bilgilendirme e-postası gönderdi ve ihlalin kapsamını araştırıyor. Sızdırılan Bilgiler Saldırganlar, etkilenen Dell kullanıcılarının adlarını, adreslerini, donanımlarını, hizmetlerini […]

Güneş Sistemi Dışı Kalın Atmosferli Süper Dünya Keşfedildi!

41 ışık yılı uzaklıktaki bir Güneş sisteminde, Dünya’nın iki katı büyüklüğünde bir gezegenin çevresinde kalın bir atmosfer tespit edildi. Bilim insanları, bu keşfin, Güneş sistemimiz dışında yaşamın var olma olasılığını artırdığına inanıyor. Keşfedilen Gezegen: Keşfin […]

Çin’in Ay’ın Karanlık Yüzüne Yolculuğu: Çang’ı 6 Görevi Başladı!

Ay’ın Gizemli Karanlık Yüzüne Adım Atılıyor! Çin, 3 Mayıs’ta Ay’ın karanlık yüzünden kaya ve toprak örnekleri toplamak üzere “Çang’ı 6” adlı keşif aracını uzaya fırlattı. Bu tarihi olay, Çin’in Ay’daki keşif faaliyetlerinde yeni bir dönemi […]