OLED ekranlarda tazeleme suratı için yeni dönem!

OLED ekranları LED ya da IPS türevleri ile kıyasladığımızda daha yüksek manzara kalitesi sunuyor olsa da genel manada yenileme suratı konusunda ise geride kalıyordu. Bu yüzden oyun performansı konusunda eliştirilen OLED ekranlar artık tazeleme suratı konusunda da yüksek düzeye çıkıyor.

Asus, LG ve Corsair’dan 240 Hz ekran tazeleme suratı sunan yeni monitörler

Yapılan çalışmaların akabinde artık OLED ekranlarda da 240 Hz tazeleme suratı sunulabiliyor. Ekran tazeleme suratı konusunda kıymetli adımlar atan Asus, Corsair ve LG; CES 2023 fuarında yeni OLED ekranlarını tanıtacağını duyurarak büyük bir heyecan yaratmış durumda. 240 Hz ekran tazeleme suratına sahip olan yeni oyun monitörlerinin eSpor alanında da yer alması bekleniyor.

CES 2023 fuarında ismi geçen markalar yeni 240 Hz ekran yenileme suratına sahip monitörlerini tanıtacak. Corsair’dan başlayacak olursak, Corsair Xeneon Flex ismi verilen yeni monitör düz ve kavisli olarak kullanılabilmesi ile öne çıkıyor. Yeni monitör AMD FreeSync Premium, Nvidia G-Sync uyumluluğu ve 0,03 milisaniye reaksiyon mühletinin yanı sıra 240 Hz değişken yenileme suratı ve 1440P çözünürlüğe sahip. Corsair’in yeni çok gayeli monitörü 1,999 dolarlık fiyat etiketine sahip.

LG ise CES 2023 fuarında iki monitörü ile karşımıza çıkıyor. 45 inç ultra geniş OLED ve 27 inç OLED UltraGear monitörlerinin her ikisi de 240 Hz ekran tazeleme suratı sunuyor. Ön satışta olan monitörlerin fiyatı ise sırasıyla 1,699 ve 999 dolar. 1440P çözünürlüğe ve 0,03 milisaniye reaksiyon müddetine sahip olan ekranlarda kullanılan paneller Asus ve Corsair tarafından da tercih edildiği açıklandı.

Asus’un 27 inç ROG OLED oyun monitörünü de tekrar CES 2023 ile birlikte tanıtılacak. 240 Hz ekran tazeleme suratı ve 1440P çözünürlüğe sahip monitör hakkında ayrıntılar ise sonlu. Asus’un yeni monitörü için nasıl bir fiyat siyaseti izleyeceğini şimdi bilmiyoruz.

Monitörlerde 4K çözünürlük seçeneğinin olmaması ise tek dezavantaj olarak karşımıza çıkıyor. CES 2023 fuarında tanıtılacak olan monitörlerdeki 240 Hz ekran tazeleme oranını yakalamak için ise epey güçlü bir ekipmana gereksiniminiz olduğunu da hatırlatmakta yarar var.

240 Hz ekran yenileme suratı ile OLED monitörlerin bu mevzudaki dezavantajı da ortadan kalkıyor. Pekala siz hangi ekranları tercih ediyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmında bizimle paylaşabilirsiniz.