Bilgisayar

NVIDIA ile ARM ortasındaki muahedeye ABD’den engel!

Teknoloji şirketi NVIDIA, ARM yarı iletken tasarımcısını satın almak istiyor. 40 milyar dolarlık bu anlaşma 2020 yılının Eylül ayında duyurulmuştu. Ancak Birleşik Krallık’ın ardından ABD de bu karara karşı çıktı. Kısa süre önce ABD Federal Ticaret Komisyonu (FTC) bu satın alıma karşı çıkarak inceleme başlattığını açıklamıştı. Bugün gelen haberlere göre ise FTC, NVIDIA’yı dava etti.

NVIDIA – ARM anlaşması, haksız rekabete yol açabilir!

FTC, Silikon Vadisi teknoloji üreticisi NVIDIA‘nın İngiltere merkezli çip tasarımcısı ARM‘yi satın almak istediği 40 milyar dolarlık anlaşmayı engellemek için dava açtı. Komisyon yetkilileri, tarihteki en büyük yarı iletken-çip birleşmesi olacak anlaşmanın büyük sorunlara yol açacağını belirtti.

Eğer NVIDIA, ARM şirketini satın alırsa işler NVIDIA’nın lehine dönecek. FTC, yarı iletken üretiminde haksız bir rekabet ortamının oluşmasından ve tüketiciler için fiyatların artmasından endişe ediyor. FTC’nin rekabet bürosunun yöneticisi Holly Vedova, “Yarının teknolojileri, günümüzün rekabetçi, son teknoloji çip pazarlarının korunmasına bağlı” dedi.

Bu arada zaten uzun zamandır hem FTC hem de Avrupa’daki düzenleyici kurumlar, anlaşmayı inceliyordu. NVIDIA’nın ana grafik işlemci ürünleri ailesi GeForce, AMD’nin Radeon ürünlerinin rakibi. Buna karşılık, AMD ise ARM’nin teknolojisini kullanıyor. Yani NVIDIA ARM’yi satın alırsa en büyük rakibini bu oyunda saf dışı bırakacak.

NVIDIA’nın sözcüsü ise konu hakkında bir açıklama yaptı. FTC’nin davasıyla mücadele edeceğini ve şirketin bu satın alımının sektöre fayda sağlayacağını ileri sürdü. Ayrıca rekabeti teşvik edeceğini göstermek için çalışmaya devam edeceklerini de söyledi.