Bilgisayar

Nanometre savaşında yeni cephe: TSMC, IBM’e meydan okuyor

Tüm dünyayı etkisi altına alan işlemci tedariği sorunu, tüm üretim süreçlerini aksatmaya devam ediyor. Ancak bu tedarik sıkıntısında başrolde olan TSMC, nanometre savaşında geride kalmak istemiyor. Üretim kapasitesini artırmaya çalışan firma, bir taraftan da IBM’in 2 nm işlemci teknolojisine meydan okudu.

TSMC, IBM’in 2 nm işlemci teknolojisine cevap verecek

Tayvanlı teknoloji firması, IBM’in kısa süre açıkladığı işlemci düğümünde 2 nm teknolojisinin altyapısını hazırladığı haberleri sonrası harekete geçti. Buna göre firma Tayvan Ulusal Üniversitesi ve MIT (Massachusetts Institute of Technology) ortaklığında 1 nm işlemci için ilk adımı attı.

İşlemci teknolojisinde önemli üreticilerde olan firma, henüz bu teknolojiyi seri üretime geçirecek altyapıya sahip değil. Şu an için sadece bu teknoloji için Ar-Ge çalışmaları yapılıyor.

TSMC, işlemci talebinin artması sonucu tek başına işlemci tedariğini karşılayamamıştı. Tam kapasite çalışan teknoloji devi, büyük yatırımlar yaparak mobil işlemci pazarında ki payını kaybetmemenin peşinde.


TSMC’nin 2 nm işlemci için de yatırımlar yapmaya başladığı ortaya çıkmıştı

Firma 3 nm işlemci teknolojisi içinde tüm altyapı çalışmalarını tamamladı. Bu anlamda TSMC 2022 yılının 2. çeyreğinde 3 nm fabrikasyon süreciyle işlemci üreten tesisinin kapıları açacak.

TSMC’nin ayrıca 2 nm fabrikasyon süreci için de Tayvan’ın Hsinchu ve Baoshan bölgesinde fabrika kurması bekleniyor. Ancak IBM, 2 nm fabrikasyon süreci için önemli bir adım attı. Buna göre teknoloji devi ilk işlemciyi Mayıs başında tanıttı. TSMC cephesinde ise ana gündem 3 nm işlemci teknolojisi. Yine Intel’de ARM tabanlı işlemci geliştirmek için yeni bir üretim tesisi kurmanın arifesinde.

İşlemci devinin 1 nm işlemci süreciyle ilgili ayrıntılar ise henüz ortaya çıkmadı. Ancak görünen o ki, TSMC, işlemci tedariği sorunu sonrası, teknolojik gelişimde geride kalma niyetinde değil.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir