Mobil

Lenovo’dan iPad küçük rakibi oyun tableti hazırlığı

Lenovo, iPad Mini rakibi yeni bir tablet hazırlığında. Çin’in sosyal medya platformu Weibo’da Lenovo tarafından yapılan paylaşım bu konuda ilk ipuçlarını verdi. Peki ama Lenovo oyun tableti gerçekten de iPad mini rakibi olabilir mi?

Lenovo oyun tableti ve ilk ortaya çıkan ipuçları

Weibo’da Lenovo Çin Tüketici Müşteri Pazarlama Direktörü yaklaşık 8 inç büyüklüğünde bir tabletin görsellerini paylaştı. Bu görsellerde en çok dikkat çeken detaylardan biri ise üst orta kısımda yer alan ön kamera.

Bildiğiniz gibi Lenovo Legion oyun telefonu, ortada yer alan ön kamerasıyla dikkat çekiyor. Bu anlamda da Lenovo’nun bu küçük tabletinin oyun için olma ihtimali de ortaya çıktı. Eğer bu ihtimal gerçek olursa Lenovo oyun tableti, oyun telefonlarına nazaran çok daha büyük bir soğutma paneli ile donatılma imkanına sahip.


Weibo2da ortaya çıkan Lenovo oyun tableti görseli

Lenovo’da bu anlamda 11.5 ve 12.6 inç Xiaoxin Tablet Pro ve 13 inç YOGA Pad Pro‘yu piyasaya sürdü. Bu büyük tabletlerde Snapdragon 870 işlemcisine yer veren Lenovo’nun ailenin bu küçük üyesinde hangi işlemciye yer vereceği ise merak konusu. Ancak tahminler bu 8 inçlik tablette bu kadar iddialı bir işlemcinin kullanılmayacağı yönünde.

Lenovo’nun bu noktada yüksek oyun performansı yerine, fiyat performans odaklı bir tablet sunma ihtimali de tahminler arasında.

Her ne kadar Lenovo’nun bu esrarengiz tableti boyut anlamında iPad mini 2021 rakibi olsa da, donanım açısından aynı kulvarda olması pek mümkün değil. Apple’ın A15 Bionic işlemcisinden güç alan tablet, 8,3 inç büyüklüğünde Liquid Retina IPS LCD ekranla karşımıza çıkıyor.

Tablet piyasası 2015 sonrası büyük çöküşe geçmiş olsa da pandemiyle birlikte tabletler yeniden eski günlerine dönmeye başladı. Android telefon üreticileri de 2020 sonrasında yeniden tablet pazarına önem vermeye başladı.

Özellikle 2011-2015 yılları arasında iPad ile rekabet içine giren Android tabletleri o dönemde iyi bir mobil oyun deneyimi sundu. Ancak hem o dönemde Apple’ın kendi işlemcisiyle çıtayı yükseltmesi Android tabletler için yolun sonunu getirdi. Özellikle o yıllarda taşınabilir bilgisayarların alternatifi olarak sunulan tabletler bir anda meydanı Apple’a bıraktı.