Mobil

iPhone kullanıcıları kaygılı: Maske ile Face ID açan iOS 15.4 için kritik kusur

Apple, sonunda maske ile Face ID kullanma ve iPhone kilidi açma soruna çözüm getirdi. Şu an için bu destek iPhone 12 ve 13 serisinde karşımıza çıktı. Ancak iPhone kullanıcıları iOS 15.4 güncellemesi ile pil ömrü konusunda büyük bir sıkıntı yaşamaya başladı. Buna göre iOS 15.4 güncellemesi iPhone 13 serisi pil ömrü ve sağlığı üzerinde kötü bir etkiye neden oldu.

iOS 15.4 güncellemesi ve iPhone 13 serisinin kötü etkilenen pil ömrü performansı

Apple, maske ile Face ID ve iPhone kilidi açma desteği sunan iOS 15.4 güncellemesi ile iPhone kullanıcıları için birçok yenilik sundu. Ancak bu yeniliklerin yanında iOS 15.4 güncellemesi bir dizi sorunla karşımıza çıktı. Kısa süre önce yayınlanan yeni iOS güncellemesi, iPhone pil ömrü için oldukça kötü bir etkiye sahip.


iPhone 13 serisinin iOS 15.4 güncellemesi sonrası pil ömrü performansı oldukça kötü etkilendi

Özellikle bazı iPhone 13 Pro ve Pro Max kullanıcılarına göre iOS 15.4 sürümü telefonun pil ömrünü oldukça kötü etkiledi. Bir kullanıcı günde sadece iki saat aktif kullandığı iPhone 13 Pro telefonunun, gün sonunda şarjının yüzde 80 azaldığını söyledi.

Başka bir iPhone kullanıcısı ise iOS 15.4 güncellemesi sonrası yüzde 97’de telefonun şarjının kaldığını, fişten çektiğinde ise şarjın yüzde yüz göründüğünü anlatıyor. Yine bu kullanıcıya göre bu pil de gün içerisinde oldukça hızlı boşalıyor.

iPhone 13 Pro ve Pro Max sürümünde yer alan adaptif 120Hz yenileme özelliği son olarak Twitter ve Instagram uygulamaları için de geldi. Bu anlamda telefonun 120Hz desteğinin sosyal medya uygulamalarında da üst seviyede olmasının da bu pil ömrü için sorun oluşturma ihtimali var.

İlk gelen bilgilere bakılırsa iOS 15.4 güncellemesi ile gelen iPhone 13 serisi pil ömrü sorunu aslında bir süredir yaşanıyor. Buna göre bazı kullanıcılar yeni iPhone modellerinin günü zar zor bitirdiğini rapor ediyor. Bu yeni güncelleme sonrası ise iPhone pil ömrü şikayetlerinin artığı da teoriler arasında.

iOS 15.4 ve öne çıkan özellikleri

Apple, iOS 15.4 sürümüyle uzun süredir beklenen maske ve gözlük ile Face ID açma desteğini sunmaya başladı. Ayrıca öne çıkan diğer özellikler arasında bir dizi yeni emoji, iPhone 13 Pro veya Pro Max için üçüncü taraf uygulamalara 120Hz ProMotion desteği ve Evrensel Kontrol özelliği bulunuyor.


Apple, iOS 15.4 güncellemesi ile önemli özellikler sundu

Apple’ın ilk kez WWDC 2021’de gösterdiği Evrensel Kontrol özelliği, iPadOS 15.4 ile sunuldu. Bilmeyenler için Universal Control (Evrensel Kontrol), Mac klavyesini ve izleme dörtgenini kullanarak iPad ve Mac cihazlarınızı sorunsuz bir şekilde kontrol etmenize olanak tanıyor.

37 adet yeni emojiye yer veren yazılım güncellemeleri ayrıca birtakım Siri geliştirmeleri, Acil SOS özelliklerine, AB Dijital COVID Sertifikası desteğine sahip. Ek olarak Apple, iPhone’da yer alan aşağıdaki hataları düzelttiğini de açıkladı:

  • Klavye’nin yazılan sayıların arasına nokta eklemesi
  • Fotoğrafların ve videoların iCloud Fotoğraf Arşivi ile eş zamanlanmaması
  • Ekranı Seslendir erişilebilirlik özelliğinin Kitaplar uygulaması içinde beklenmedik biçimde kapanması
  • Canlı Dinle’nin Denetim Merkezi’nde kapatılmasına rağmen kapanmaması

Peki maske ile Face ID kilidi açma desteği sunan iOS 15.4 güncellemesini yüklediniz mi? Eğer sizin de güncelleme sonrası iPhone pil ömrü sorunlarınız varsa haberin altına yazabilir ya da SDN Forum üzerinden paylaşabilirsiniz.