Mobil

iPhone 13 Pro Max ile göz muayenesi yapan hekim gündem oldu

Teknoloji dünyasının merakla beklediği Apple etkinliği geçtiğimiz haftalarda gerçekleşti. iPhone 13 serisi, Apple Watch Series 7, iPad mini ve 9. nesil iPad’in vitrine çıktığı etkinlikte doğal olarak tüm gözler yeni iPhone modellerinin üzerindeydi.

iPhone 13 serisinin Pro ve Pro Max modelleri, özellikle kamera tarafında fotoğrafçılık deneyimini üst seviyeye çıkarmak için ciddi yeniliklerle kullanıcı karşısına çıktı. Durum böyle olunca söz konusu modeller farklı amaçlarla da kullanılmaya başlandı. Hatta bir doktor, iPhone 13 Pro Max telefonuyla göz muayenesi bile yapmaya başladı.

Bir doktor, iPhone 13 Pro Max’in makro moduyla göz muayenesi yaptı

Hatırlanacağı üzere Apple, iPhone 13 serisinin Pro ve Pro Max modellerine makro modunu getirmişti. Söz konusu özellik, cihazların ultra geniş kamerası üzerinden en az 2 cm odak uzaklığındaki süjeleri büyüterek en küçük ayrıntıları bile net bir şekilde kullanıcılara sunuyordu.

Tam da bu noktada Tommy Korn adlı bir göz doktoru, satın aldığı iPhone 13 Pro Max telefonunda bulunan makro fotoğrafçılık modunun göz bozukluklarının tanı ve tedavisinde kullanılabileceğini düşünerek hastalarını telefonuyla muayene etmeye başladı.

Hatta işi bir adım öteye götüren doktor, LinkedIn üzerinden kısa süre önce kornea nakli olan hastasından telefonunun makro modu aracılığıyla elde ettiği bulguları takipçileriyle paylaştı. Gönderide iPhone 13 Pro Max ile hastasının ameliyat sonrası gözündeki meydana gelen değişimlerin takibini kolaylıkla yapabildiğini ifade eden doktor, ilerleyen dönemlerde bu özelliğin tıpta daha da yaygınlaşacağına inanıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir