Apple, 14 Eylül etkinliğini gerçekleştirdi ve merakla beklenen iPhone 13 serisi tanıtıldı. Tanıtım öncesinde model sayısı ile ilgili çeşitli iddialar ortaya atılmıştı, ancak geçen yıl uyguladığı stratejiyi koruyan Apple, iPhone 13 Mini, iPhone 13, iPhone 13 Pro ve iPhone 13 Pro Max olmak üzere dört model ile karşımıza çıktı. İşte iPhone 13 Mini özellikleri ve fiyatı başta olmak üzere tüm detaylar!

iPad’lerde uzun süredir kullandığı Mini kavramını iPhone’larda ilk kez geçen yıl 12 Mini ile karşımıza çıkaran Apple, büyük bir beğeni toparken satışlar şaşırttı. Güçlü ve uygun fiyatlı bir seçenek olmasına rağmen 12 Mini satışları beklenilen seviyeye ulaşmadı ve cihazın üretimi geçtiğimiz aylarda durduruldu.

Talebin düşük kalmasında Apple’ın payı oldukça yüksek. Zira diğer modellere kıyasla daha kısıtlı bir reklam bütçesi ayrılması ve cihazın öne çıkarılmaması gibi birçok etken var. Bunlar ayrı bir tartışma konusu, bu nedenle hepsini bir kenara bırakalım ve iPhone 13 Mini ile gelen yeniliklere birlikte bakalım.

İçerik güncelleniyor…

iPhone 13 Mini özellikleri: Apple A15 Bionic, 5.4 inç ekran

Apple A15 Bionic işlemciden güç alan iPhone 13 Mini şu anda boyutlarına göre en yüksek performansı sunan akıllı telefon ünvanını rahatlıkla alabilecek bir model. Bir önceki model yani 12 Mini ile benzer çekilde 5.4 inç büyüklüğünde ekrana sahip olan telefon, 2406 mAh kapasiteli batarya ile geliyor.

  • Ekranda daha küçük çentik
  • HDR içeriklerde yüzde 28 daha parlak ekran
  • Daha büyük kamera sensörü
  • Yeni işlemci
  • Biraz daha büyük pil
  • 64 yerine 128 GB’dan başlayan depolama
  • Acil durumlar için uydu bağlantısı

Tasarım ile başlamak gerekirse: iPhone 13 Mini ile bir önceki modelin yani 12 Mini’nin arasında büyük bir fark bulunmuyor. Ekran çentiği biraz daha küçük olsa da, ön taraftan bakıldığında cihazı ayırt etmek pek kolay değil. Ancak arka taraftaki iki kamera artık alt alta değil, çapraz konumlandırılmış durumda.

131.5 mm yüksekliğe ve 64.2 mm genişliğe sahip olan telefonun kalınlığı 7.65 mm seviyesinde. Ağırlığı ise 141 gram.

Bu sayede iPhone 13 ve 13 Mini’yi arka taraftan ayırt etmek oldukça kolaylaşıyor. Ekran boyutu aynı olsa da, ciddi geliştirmeler söz konusu.

Pro serisinde bulunan ve 120 Hz yenileme hızı sunan ProMotion ekran bu cihazda yer almıyor olsa da, ekranının rakiplerine kıyasla çok iyi seviyede olduğu ortada. 5.4 inç büyüklüğündeki OLED ekranın çentiği, bir önceki modele kıyasla yüzde 20 daha küçük. Yüzde 28 daha fazla parlaklık sunabilen ekran, HDR içeriklerde 1200 nit seviyesine çıkabiliyor.

Apple tarafından özelleştirilen yeni OLED ekran, güç tüketimi konusunda büyük avantajlar sunarken Dolby Vision, HDR10 ve HLG gibi tüm güncel teknolojileri destekliyor.

Cihazın depolama alanı artık 64 GB’dan değil, 128 GB’dan başlıyor. 4K 60 FPS’leri hatta 8K çözünürlükleri konuştuğumuz günümüzde Apple’ın bu adımı uzun süre önce atması gerekiyordu. 128 GB’a ek olarak 256 GB ve 512 GB arasında tercih yapabilirsiniz.

Serinin önceki modelleri ile benzer şekilde iPhone 13’lerde işlemci konusunda fark bulunmuyor. Tüm cihazlar Apple A15 Bionic işlemciden güç alıyor. Performans konusu çoktan aşarak artık yapay zeka ve makine işlemi gibi konulara odaklanan Apple, kullanıcıların cihazı zorlayabileceği maksimum seviyeden çok daha fazla güç sunuyor.

5 nm fabrikasyon süreci ile üretilen Apple A15 Bionic iki adet yüksek performans ve dört adet verimlilik çekirdeği olmak üzere toplamda 6 çekirdeğe sahip.

12 Mini ile benzer şekilde iPhone 13 Mini’de 12 Megapiksel çözünürlüğünde kameralar ile geliyor. f/1.6 diyaframa sahip olan geniş açılı ana kamera yüzde 47 daha fazla ışık alabiliyor.

13 Mini’de serinin diğer modelleri ile benzer şekilde daha büyük bir pil ile geliyor. Ancak geleneği bozmayan Apple bu etkinlikte yine RAM ve batarya kapasitesini açıklamadı. Daha önce ortaya çıkan sızıntılar cihazın 2406 mAh kapasiteli bir bataryaya sahip olduğunu gösteriyordu. iPhond 12 Mini’de ise 2227 mAh’lık bir batarya bulunuyor.

Apple’ın 1.5 saat daha uzun pil ömrü sunduğunu belirtmesi bu değerleri doğruluyor. Batarya kapasitesi resmi olarak açıklandığında doğrudan sizlerle paylaşacağız.

iPhone 13 Mini fiyatı: Türkiye fiyatı ne kadar olacak?

iPhone 13 Mini fiyatı ABD için 699 dolar olarak belirlendi. Her yıl olduğu gibi bu yılda Türkiye fiyatlarını öğrenmek için bir süre beklememiz gerekiyor.

Geçtiğimiz günlerde Türkiye fiyatı konusunda bir video hazırlamıştık. Evet, ABD fiyatları üzerinden bir hesaplama yapıldığında ortaya çıkan fiyatlar dudak uçuklatıyor. Ancak firmaların ülkelere göre özel fiyatlandırmalar uyguladığını ve Apple’ın da bunu yaptığını belirtmeliyiz.

Türkiye fiyatı gelene kadar en kötü ihtimali öğrenmek istiyorum! diyenler için ABD fiyatı üzerine ülkemizdeki vergileri eklediğimizde ortaya çıkan tablo şu şekilde;

iPhone 13 Mini Türkiye fiyatı maksimum ne kadar olabilir?

Vergisiz Fiyat ($): 629 $
Vergisiz Fiyat (₺): 5302 ₺
Kültür Bakanlığı Payı (%1): 53 ₺
TRT Bandrol Ücreti (%10): 530 ₺
ÖTV Payı (%50): 2943 ₺
KDV Payı (%18): 1589 ₺
Toplam Vergi (%96.47): 5115 ₺
Satış Fiyatı: 10418 ₺

iPhone 13 Mini özellikleri hakkında ne düşünüyorsunuz? Özellikle iPhone 12 Mini ile karşılaştırdığımızda beklentileri karşıladı mı? iPhone 13 Mini Türkiye fiyatı başta olmak üzere özelliklerden tasarıma kadar tüm detaylar konusundaki görüşlerinizi yorumlar bölümünde bizimle paylaşabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here