iOS kullanıcıları dikkat! App Store’da kritik açık

Güvenlik araştırmacılar Apple’ın uygulama mağazası App Store’da epey tehlikeli uygulamalar tespit etti. Reklam sahtekarlığı (adware) yaptığı belirtilen bu uygulamaların, tanınan yazılımları kopyalayarak kullanıcıları kandırdığı söz edildi. İşte App Store’da yer alan dikkat etmeniz gereken uygulamalar.

App Store’da reklam sahtekarlığı yapan uygulamalar keşfedildi

Bleeping Computer’da yer alan rapora nazaran, App Store’da Apple’ın güvenlik ağından kaçmayı başaran birtakım uygulamalar bulunuyor. Araştırmacılar, bu uygulamaların iPhone ve iPad kullanıcılarına yalnızca reklam göstererek para kazandığını ortaya koydu.

Popüler uygulamaları taklit eden bu adware yazılımlar, HUMAN’s Satori Threat Intelligence takımı tarafından keşfedildi. Araştırmacıların “Scylla” ismini verdiği reklam sahtekarlığı, Apple’ın uzun müddettir boğuştuğu bir adware kampanyasının modülünü oluşturuyor. Apple, birinci olarak 2019 yılında “Scylla” reklam uygulamalarına maruz kalmıştı.

Araştırmacılar, Apple’ın güvenlik grubuyla bağlantıya geçtiklerini ve uygulamaların yakında App Store’dan kaldırılacağını söyledi. HUMAN’s Satori Threat Intelligence’in App Store’da keşfettiği reklam uygulamaları şu halde:

  • Loot the Castle
  • Run Bridge
  • Shinning Gun
  • Racing Legend 3D
  • Rope Runner
  • Wood Sculptor
  • Fire-Wall
  • Ninja Critical Hit
  • Tony Runs

Benzer bir reklam sahtekarlığı Google Play Store’da da görüldü. Play Store için “Scylla” araştırması sürüyor olsa da, 70’den fazla uygulama tespit edildiği belirtildi. Adware uygulamalarının esas batarya ömrünü kısalttığı ve taşınabilir datayı tükettiği biliniyor. Ayrıyeten şahsî bilgilerinize de erişme potansiyeline sahip.

Siz bu husus hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda bizlerle paylaşmayı unutmayın!

Instagram’dan yeni tasarım! Bu sekme artık olmayacak

Tanınan toplumsal medya platformu Instagram, Mağaza hizmetinde değişikliğe gidiyor. Açıklamaya nazaran Mağaza butonu artık olmayacak.

Xiaomi 13 serisi küresele ne vakit gelecek?

Geçen ay tanıtılan Xiaomi 13 serisinin küresel versiyonları IMEI data tabanında ortaya çıktı. Pekala telefonlar küresele ne vakit gelecek?

Global pazarda yer alacak Meizu 20 serisinin özellikleri ortaya çıkıyor!

Akıllı telefon dünyasında Çinli şirketlerin hatırı sayılır bir yükselişi bulunuyor. Bunlardan birisi olan Meizu, Meizu 20 serisiyle geliyor.