Intel, 12. nesil Alder Lake serisinde 24-pin güç konnektörü yerine farklı bir standart getirmek istiyor. Bu standart ATX12VO olarak geçiyor. Ancak ne anakart ne de güç kaynağı üreticileri bu standardı değiştirmeye istekli değil. Intel’e göre ATX12VO standardı 24-pin bağlantıya göre hem daha verimli hem de daha az yer kaplıyor.

Anakarta güç veren 24-pin konnektörü, bakıldığı zaman hem çirkin duruyor hem de fazla yer kaplıyor.

Intel, 24-pin güç konnektörü yerine ATX12VO standardını getirmek istiyor 

ATX12VO, tek hatlı güç kaynağı platformu olarak geçiyor ve normal 24-pin bağlantıya göre daha verimli. Bağımsız testler, ATX12VO standardının bilgisayarın boştayken ihtiyaç duyduğu güç gereksinimini 24-pin standardına göre yarı yarıya indirdiğini gösteriyor. Ancak ATX12VO standardı, ağır yük altında 24-pin ile aynı güç verimliliğine sahip.

24-pin ve ATX12VO standardı.

ATX12VO standardı 10 pinli güç konnektörüne sahip. Bu da sistemin uyumlu bir güç kaynağına ihtiyacı olduğu anlamına geliyor. Ayrıca bu standartta ihtiyaç duyulan güç, güç kaynağı yerine anakart tarafından ayarlanıyor. Bu da anakart yapısının karmaşıklığını artırıyor. Bu sebeple, anakart üreticileri bu duruma pek sıcak bakmıyor.

Videocardz‘ın haberine göre Intel, Alder Lake-S anakartlarda 24-pin güç konnektörü yerine 10 pinli ATX12VO standardını kullanmak istiyor. Eğer Intel bu konuda gerçekten kararlıysa, güç kaynağı ve anakart üreticilerinin elini çabuk tutması gerekiyor. Çünkü sızıntılar, ATX12VO uyumlu anakart ve güç kaynağı üretmenin 4 ile 5 ay alacağını söylüyor. Bu da tahminen Eylül ayına denk geliyor. Alder Lake-S işlemcilerin Eylül ayında tanıtılacağını daha önce söylemiştik.

ATX12VO standardının bazı avantajları olduğu gerçek. Ancak geniş çaplı kabul görmesi zaman alacaktır. AMD’nin de Ryzen 6000 serisinde böyle bir karar alması, süreci büyük ölçüde hızlandıracaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here