Instagram, hikayeler sekmesi için merakla beklenen yeni özelliğini kullanıma sundu. Altyazı çıkartması olarak adlandırılan bu özellik, işitme engelliler de dahil olmak üzere birçok kullanıcının işlerini kolaylaştıracak.

Altyazı özelliği, halihazırda IGTV ve Threads uygulamalarında mevcut. Ancak Instagram, kullanıcıların sosyal medya deneyimlerini üst seviyeye çıkarmak için bu özelliği hikayeler için de yayınladı.

Özellik, ilk etapta sadece İngilizce konuşulan ülkelerde kullanılacak

Hikayeler için altyazı çıkartması, videolardaki konuşmaları otomatik olarak yazıya dökebilecek. Bu nedenle ilk etapta sadece İngilizce konuşulan ülkelerde kullanılacak. Çıkartmanın, daha sonra diğer ülkelerde de kullanılama sunulması bekleniyor.

Bu çıkartma sayesinde kaydedilen her video otomatik olarak altyazı desteğine ulaşacak. Kullanıcılar, diledikleri gibi kelimeleri düzenleyebilecek. Altyazıların stilini ve rengini ayarlanabilecek. Kullanıcılar ayrıca yazım, noktalama işaretleri konusunda meydana gelebilecek hataları tek tek düzeltme imkanına sahip olacak.

Bu özellik, işitme engelli kişiler için oldukça faydalı bir eklenti olacak. Öte yandan anadili İngilizce olmayan veya videoları ses olmadan izlemek isteyen kişiler de kullanabilecek. 

Instagram, hikayeler için getirdiği altyazı çıkartmasının ardından Reels için de çalışmalara başladı. Gelen bilgilere göre, IGTV ve Threads uygulamalarından olumlu geri dönüşler alan Instagram, Reels için de önümüzdeki aylarda bir altyazı özelliği yayınlayacak.

Sosyal medya platformlarının yanı sıra video konferans ve web tarayıcı uygulamaları da altyazı desteğine ciddi önem veriyor. Zoom, Google Meet ve Microsoft Teams gibi uygulamalar, artık video görüşmeleri için otomatik altyazı özelliğini kullanıyor. Aynı zamanda Google Chrome, geçtiğimiz aylarda canlı altyazı özelliğini kullanıma sunmuştu. Bunun dışında TikTok, Amerikan İngilizcesi ve Japonca ile uyumlu otomatik altyazı özelliğini kullanmaya başladı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here