Bilgisayar

IBM bir birincisi başardı: 2nm işlemci üretildi!

Donanım üreticilerinin girdiği düşük nanometreli işlemci üretme yarışını 2nm için IBM kazandı. IBM, 2021 yılı için bir devrim olan 2nm işlemci mimarisini üretti ve bazı detaylar paylaştı.

İşlemcilerin nanometresi azaldıkça harcadıkları enerji ve yaydıkları ısı düşer. Bu hem daha güçlü işlemcilerin üretilmesinin önünü açıyor, hem de daha az enerji tüketmelerini sağlıyor.

IBM’den bir ilk: 2nm işlemci üretmeyi başardılar

Şirketin açıklamasına göre el tırnağı boyutundaki bir çipe 50 milyar transistör sıkıştırıldı. Bu mimari, 7nm işlemcilerle aynı güç ile yüzde 45 daha yüksek performans sunabiliyor. Daha fazla performans yerine 7nm işlemcinin sunduğu performans sunulmak istenirse yüzde 75 enerji tasarrufu sağlanmış olunuyor.

Özellikle mobil cihazlar için düşük nanometre çok önemlidir. Zira daha az güç tüketmeleri, beraberinde daha uzun pil ömrünü getiriyor. IBM’in açıklamasına göre bu işlemcinin kullanıldığı bir mobil cihazı 4-5 günde bir şarj etmek yeterli olacak. Yüksek ısı değerleri nedeniyle en iyi performansı sunamayan laptoplar, daha az ısıyla çok daha iyi performans sunabilecek.

Geleceğimiz teknoloji ile inşa edileceği için böyle bir gelişmeye sadece oyunlarda daha çok FPS olarak bakmamalıyız. Bu mimariyi kullanan işlemciler insanlığı da ileriye taşıyacak. 2nm işlemci mimarisinin; uzay keşifleri için hesaplamalarda, veri merkezlerinde güç verimliliğinde ve kuantum hesaplamalarda büyük faydası olacağı söyleniyor.

Apple geçtiğimiz yılın sonlarında TSMC’de M1 ve A14 5 nanometre işlemcilerinin üretimine başladı. Onun ardından Huawei de Kirin işlemcileri için 5 nanometre üretimine başladı. Bir diğer mobil işlemci devi olan Qualcomm şu an çoğu işlemcisinde 7 nanometreyi kullanıyor.

Yeni mimariler konusunda en geç kalmış üretici olan Intel ise 2023 yılından önce 7 nanometre işlemcilerini piyasaya sürmeyecek. Şirket şu an 10nm ve 14nm mimarili işlemcilerini piyasaya sürmekte. Fakat Intel, aynı nm değerindeki diğer işlemcilere göre daha fazla transistör yoğunluğu sunma yarışında olduğu için kıyaslama yapmak pek doğru değil.

Dev bir çip üretimi tesisi olan TSMC de 2nm fabrikasyon süreci üzerinde çalışıyor. Bununla birlikte önümüzdeki yılda 3nm ve 4nm işlemci üretmeye başlayacağı da biliniyor.

2nm işlemci mimarisinin ne zaman mobil cihazlara geleceği belli değil. Bunun için en az birkaç yıl beklememiz gerekse de geliştiriliyor olmalarını bilmek güzel.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir