İşlemci geliştirmelerine son hızda devam eden Huawei, yeni bir ürün üzerinde çalışıyor. Raporlara göre Huawei, şimdilik Kirin 9010 olarak bilinen 3 nm bir işlemci geliştiriyor. Çinli şirketin ileri teknoloji akıllı telefon ve tabletlerinde kullanılması beklenen Kirin 9010, henüz planlama aşamasında.

ABD ile arası açılan Huawei, özellikle Avrupa ve ABD pazarında büyük darbe alsa da vazgeçmeyecek gibi duruyor.

Huawei, 3 nm Kirin 9010 işlemcisini geliştiriyor

Amerika Birleşik Devletleri ile arası açılan Huawei, TSMC ile iş yapamaz hale geldi. Bu sebeple, Çinli akıllı telefon üreticisi özellikle işlemci üretiminde büyük bir darbe aldı. Zaman zaman AMD ile ortaklık kurulacak dense de ortaya somut bir ürün çıkarılamadı. Ancak Huawei, tüm bunlara rağmen çalışmalarına devam ediyor.

Huawei Technologies, 22 Nisan’da Kirin işlemcilerin ticari marka tescili için başvurdu. Buna göre Kirin işlemciler, uluslararası sınıflandırmada 9 bilimsel cihaz kategorisine girdi. Bu, Çinli teknoloji devinin piyasaya geri dönme umudunu kaybetmediğini gösteriyor. Raporlara göre, Huawei tarafından geliştirilen 3 nm işlemci henüz ilk aşamada. Büyük ihtimalle 2022 yılında seri üretime girecek ürünün tasarımı ise bu yılın sonuna kadar hazır olacak.

Bu süreçte Huawei’nin elini en fazla güçlendirecek durum, TSMC ile anlaşma yapmak olacaktır. Huawei bir anlaşmaya varmayı başarırsa Kirin 9010, 2022 yılında büyük ihtimalle seri üretime hazır olur.

ABD’nin koyduğu ambargo, Huawei’yi büyük ölçüde etkiledi. Çinli teknoloji şirketi bu süreçtesağlık hizmetleri, kömür madenciliği, domuz yetiştiriciliği ve otonom araçlar gibi pazarlara yönelmeye başladı.

Huawei’nin önümüzdeki aylarda daha fazla üst düzey cihaz piyasaya sürmek için 5 nm işlemcileri hazırladığı düşünülüyor. 3 nm Kirin işlemcisini görene kadar, 5 nm işlemciler pazarda Huawei’yi temsil edecek.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here