Hindistan hükümeti, COVID-19 virüsünün Hint varyantına dönüştüğüne yapılan referansları kaldırmak için sosyal medya platformlarına ültimatom verdi.

Reuters‘ın aktardığı habere göre, Hindistan hükümeti, sosyal medya platformlarına COVID-19 virüsünün Hint varyantına atıfta bulunan içerikleri kaldırmalarını emreden bildirimler gönderdi. Hindistan Elektronik ve Bilgi Teknolojileri Bakanlığı’ndan gönderilen mektup kamuoyuna servis edilmezken, birkaç haber kaynağı tarafından sızdırıldı.

Hindistan sosyal medya platformlarından içeriklerin kaldırılmasını istedi

Söz konusu mektubun hangi sosyal medya kuruluşlarına iletildiği belli değil. Ancak Hindistan hükümeti kısa süre önce Twitter, Facebook ve Instagram’a salgınla mücadeleyi eleştiren gönderileri kaldırmasını söyledi.

Mektupta Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından bu tarz bilimsel olarak alıntı yapılan bir varyantın olmadığı belirtildi. Dolayısıyla ifadenin tamamıyla yanlış olduğu ve kullanılmasının zararlara yol açtığı ifade edildi.

Geçen yıl ilk olarak Hindistan’da görülen COVID-19 varyantı B.1.617’nin, Güney Asya’daki son vakalardan sorumlu olduğuna inanılıyor. DSÖ de, varyantın virüsün diğer türlerinden daha bulaşıcı olduğuna dair bazı kanıtlar ortaya koyarak endişelerini dile getirdi.

Hindistan’ın bilgileri sansürleme yaklaşımı aşırı olsa da, DSÖ ve diğer sağlık kuruluşları ve bilim adamları yanlış anlaşılmaması nedeniyle virüslere coğrafi isimlerle atıfta bulunmayı uygun görmüyor. Zira DSÖ’nün 2015’teki bulaşıcı hastalık raporları da yer adları, insan isimleri ve hayvan adlarının salgın hastalıklarda kullanılmasını önermiyor.

Toplamda 23 milyondan fazla vaka görülen Hindistan’da ölü sayısı da 300 bine dayanmış durumda. Yeni Delhi hükümetine gelen eleştirilerin arasında salgını ciddiye almamak, uygun karantina koşulları sağlayamamak gibi iddialar bulunuyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here