Oyun

GTA 5’i fiyatsız veren Epic Games ne kadar ödedi?

Kısa süre önce kendi dijital oyun mağazasını açan ve Steam‘e rakip olan Epic Games, her hafta ücretsiz oyunlar dağıtıyor. Yeni oyuncuları çekmek için yapılan bu kampanya, başlangıçta kimsenin şans vermediği platformun popülerliğini günden güne artırıyor.

Peki hiç Epic Games‘in bu oyunlar için ne kadar ödeme yaptığını düşündünüz mü? Devam eden Apple davasında sunulan bir belge, şirketin geliştiricilere ne kadar ödeme yaptığını ortaya çıkardı

Epic Games, 104 milyon kişiye ücretsiz oyun vermiş

2020 yılının başında App Store komisyonları nedeniyle Apple ile davalık olan Epic Games, mücadelesini sürdürüyor. Devam eden dava süreci henüz iki şirket için de belirsizliğini korurken, yeni detaylar da ortaya çıkıyor. Bu detaylardan biri ise şirketin ücretsiz yapımlar için oyun geliştiricilere ne kadar ödediğini gösteren belge oldu.

Bir araştırma şirketi olan GamerDiscoverCo tarafından ele geçirilen belgeler, şirketin kurucusu Simon Carless tarafından paylaşıldı. Belgede Epic Games‘in, 2019 Ocak ve Eylül ayları arasında geliştiricilere ne kadar ödeme yaptığı ortaya çıktı.

Bu belgeye göre Epic Games, 2019 yılında ücretsiz oyunlar için geliştiricilere 11 milyon 658 bin dolar ödeme yapmış. 104 milyon kullanıcı, ücretsiz oyunları kütüphanesine eklerken, bunlardan 5 milyonu platforma ilk defa kayıt yaptıran kişilerden oluşuyor. Platformu kullanan kişi sayısını düşünürsek, ücretsiz oyun kampanyasının başarılı olduğunu söylemek mümkün.

Belgede dikkat çeken bir başka detay ise oyunlara ödenen miktarlar. Örneğin Warner Bros. tarafından geliştirilen Batman Arkham oyunlarına 1.5 milyon dolar ödeme yapan şirket, Ubisoft’un For Honor isimli yapımına ise hiçbir ödeme yapmamış. Bu farkların nereden kaynaklandığı ya da Epic Games‘in geliştiricilere ödeme yaparken neleri dikkate aldığı şu an için gizemini koruyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir