Grok (xAI): Elon Musk’ın Yapay Zekası

Grok, Elon Musk’ın desteklediği bir yapay zeka sohbet robotudur. xAI tarafından geliştirilen Grok, büyük dil modelleri (LLM’ler) temel alınarak oluşturulmuştur. ChatGPT’ye doğrudan bir yanıt olarak geliştirilen Grok, “mizah anlayışına sahip” olduğu ve Twitter’a (X) doğrudan erişimi olduğu belirtilmiştir.

Grok Özellikleri

xAI, Grok’un “soruları biraz zekayla yanıtlamak” için tasarlandığını ve “asi bir çizgiye” sahip olduğunu ve ayrıca “diğer yapay zeka sistemlerinin çoğu tarafından reddedilen soruları yanıtlama” özelliğine sahip olduğunu açıklamıştır.

Bir X çalışanı tarafından paylaşılan bir alıntıda, Grok’un “Noel müziği dinlemek ne zaman uygundur?” sorusuna daha kaba davranma talimatıyla “Pekala, bunu sen istedin. Ne zaman istersen” şeklinde yanıt verdiği görülmüştür.

Başka bir xAI çalışanı ise sohbet robotunun “normal mod” ile “eğlenceli mod” arasında geçiş yapabileceğini öne sürmüştür.

Grok, şu anda beta aşamasındadır ve yalnızca X Premium+ abonelerine açıktır.

Grok Nasıl Kullanılır?

Grok’u kullanmak için öncelikle X Premium+ aboneliğine sahip olmanız gerekir. Ardından, Grok’un web sitesine giderek sağ taraftaki oturum aç butonuna tıklayın ve X hesabınızda oturum açın.

Bu adımları izleyerek uygulama için ‘erken erişim programı’na başvuruda bulunmuş oluyorsunuz. Başvurunuz kabul edilirse, Grok’u kullanmaya başlayabilirsiniz.

Grok’u kullanmaya başlamak için, sohbet penceresine bir soru veya istek yazın. Grok, sorularınızı yanıtlamak ve isteklerinizi yerine getirmek için elinden geleni yapacaktır.

Samsung’un Yapay Zeka Devi Galaxy S24: İşte Özellikleri ve Fiyatı

Samsung, dün akşam düzenlediği lansman ile yeni amiral gemisi Galaxy S24 serisini tanıttı. Şirket, yapay zeka teknolojisini akıllı telefon serisinde yazılımına dahil eden ilk cihaz üreticilerinden biri oldu. Galaxy AI: Dil, Çeviri, Görüntü ve Kodlama […]

NASA’nın Ingenuity Helikopteri Mars’ta Son Uçuşunu Gerçekleştirdi

NASA’nın Ingenuity helikopteri, Mars’ta son uçuşunu gerçekleştirdi. NASA bugün yaptığı açıklamada, helikopterin rotorlarından en az birini kırdığını ve 18 Ocak’ta iniş yaptığını duyurdu. Bu, Ingenuity’nin 72. ve son uçuşuydu. Ingenuity, 18 Şubat 2021’de Perseverance uzay […]

Facebook ve Instagram’dan Reşit Olmayan Kullanıcılar İçin Yeni Özellik: Mesaj Filtreleme

Meta, Facebook ve Instagram’daki çocuk kullanıcıları için önemli bir güvenlik önlemi aldı. Bu önlem kapsamında, artık reşit olmayan kullanıcılar takip etmedikleri yabancı kullanıcılardan mesaj alamayacak veya grup sohbetlerine eklenmeyecek. Bu değişiklik, geçtiğimiz yılın sonlarında Facebook […]