Google Pixel 6 Pro ile alakalı her geçen gün yeni bilgiler ortaya çıkıyor. Google‘ın akıllı telefon dünyasındaki en büyük markası olan cihaz, çıkış tarihi öncesi aslında birçok bilgiyi bizlere sundu. Ancak yeni öğrenilen bilgilere göre, Pixel 6 Pro modelinin, tamiratı ile alakalı can sıkıcı detaylar da ortay çıktı.

Akıllı telefonun parçalarını “daha güvenli” hale getirmek isteyen Google, Apple‘ın uyguladığı tekniğe geçiş yapacak gibi gözüküyor. Repair.Wiki isimli internet sitesinde, cihazın kamera kurulumuna ait bir belge yayınlandı.

Google Pixel 6 Pro modelinin kamerasına yetkili zorunluluğu

Apple‘ın iPhone 12 modellerinde gerçekleştirdiği ve tartışmalara neden olan konu, Google‘ın da gündeminde. Akıllı telefonun tamiratını yetkili kişililere zorunlu tutacağı öğrenilen şirket, bu işe kamera modüllerinden ve mantık kartlarından başlayacak. Yayınlanan belgelere göre üçüncü parti kurumlar, cihazın kamera modülünü değiştiremeyecek veyahut zorluk yaşayacak.

Kesinleşmemiş bir bilgi olsa da, firmanın bu tarz bir atılımı gerçekleştirmek istemesi normal karşılandı. Kamera modüllerini doğrudan mantık kartları ile eşleştiren Google, iki Pixel 6 Pro modelindeki değişikliklere bile izin vermeyebilir. Şirketin bu önlem ile onarım sonrası görüntü ve video kalitesini güvence altına almak istediği iddia edildi.

Eğer sızıntı doğru ise yedek modüllerin, kalibrasyon olmadan Pixel 6 Pro modellerinde doğrudan kullanılamayacağı ortaya çıkıyor. Hatta yayınlanan belgede, mantık kartının değişmesinin ardından kamera modüllerinin de uyumlu bir versiyonla yenilenmesi gerektiği ibaresi yer alıyor. Yani kameranız çalışıyor olsa bile, olası bir mantık devresi değişimi size pahalıya patlayabilir.

19 Ekim tarihinde tanıtılacak Google Pixel 6 Pro, serinin en kuvvetli modeli olacak. Google Tensor işlemci ile kullanıcılarını karşılayacak akıllı telefon, özellikle iPhone 13 serisinin doğrudan rakibi olarak dikkatleri üzerine çekiyor. İlk kez Tensor işlemciyi kullanacak serinin performansı ise oldukça merak ediliyor. Bakalım Google, akıllı telefon dünyasında öne çıkmayı başarabilecek mi? Bekleyip göreceğiz.

Peki sizler Google tarafından gelen bu hamleyi nasıl yorumluyorsunuz? Firma onarımı zorlaştırarak neyi hedeflemekte? Görüşlerinizi bizlere aktarmayı unutmayın.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here