Mobil

Geekbench’ten tartışma yaratacak Galaxy Tab S8 açıklaması

Samsung, akıllı telefonların aşırı ısınmasını önlemek için oyunların performansını optimize eden Oyun Optimizasyon Hizmeti (GOS) nedeniyle eleştirilerin odağında. Geçen hafta GOS’un sadece oyunlarla sınırlı kalmayıp aralarında Instagram ve YouTube’un da bulunduğu 10 bin uygulamanın da performansını etkilediği ortaya çıkmıştı.

Ancak Oyun Optimizasyon Hizmeti, iddialara göre Geekbench, 3DMark, AnTuTu ve PCMark gibi performans kıyaslama uygulamalarını etkilemiyordu. Sosyal medyada “Samsung, müşterilerini yanıltıyor mu?” eleştirileri dolaşmaya başlarken, Geekbench bazı Galaxy S serisi amiral gemilerini veritabanından çıkarmıştı.

Geekbench, Galaxy Tab S8+‘i listeden çıkardı

Samsung Galaxy Tab S8’in performans kıyaslama uygulamalarına pozitif ayrımcılık yaparak herhangi bir sınırlama getirmediği ve böylece uygulamalardan daha yüksek puan aldığı iddiaları üzerine Geekbench yönetimi sosyal medya hesabında bir açıklama yaptı.

Geekbench, Galaxy Tab S8’i veritabanından kaldırdığını şöyle duyurdu:

@AndrodidPolice sayesinde, Samsung Galaxy Tab S8’in performans kararlarını uygulama davranışından ziyade uygulama tanımlayıcılarına göre verdiğini fark ettik. Samsung Galaxy Tab S8’i Android Benchmark tablomuzdan kaldırdık.

Galaxy Tab S8 serisi Tab S8, Tab S8+ ve Tab S8 Ultra olmak üzere üç modelden oluşuyor. Ancak Geekbench paylaştığı tweette veritabanından sadece Galaxy Tab S8’i kaldırdığını belirtirken, diğer iki modelden ise bahsetmiyor. Resmi bir açıklama gelmese de, Tab S8+ ve Tab S8 Ultra da yakında çıkarılabilir.

Bu arada geçtiğimiz günlerde Samsung, Güney Kore’deki Galaxy S22 kullanıcıları için yayınladığı güncellemeyle GOS sorununu çözdü. Hizmetin devre dışı bırakılmasına izin vererek uygulamaların ve oyunların performansının sınırlanmasını engelledi. Önümüzdeki günlerde Galaxy Tab S8 başta olmak üzere diğer cihazlara da aynı özelliğin gelmesi bekleniyor.

Sizler bu konuda neler düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorum kısmında veya SDN Forum’da paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.