Epic Games ve Apple arasındaki App Store davası California’da başladı. İki firma da kanıt olarak birçok belgeyi kamuoyuna açıklamak durumunda kaldı. Bunlardan biri, Epic’in 2018 ve 2019’da Fortnite üzerinden ne kadar para kazandığıydı. Yayınlanan rakamlar oyunun ne kadar büyük bir para kaynağı olduğunu ortaya koydu.

Epic Games tarafından açıklanan belgelere göre şirket, Fortnite’dan 2018 ve 2019’da tam 9 milyar dolar gelir elde etti. Ancak firma oyundan sağladığı karı açıklamaya yanaşmadı. Bilinen tek şey Epic Games’in şirket olarak 2019 ve 2019’da 5.5 milyar dolar kar elde ettiğiydi.

Epic’in yaptığı ödemelerde Fortnite başı çekti

Öte yandan Washington Post tarafından ele geçirilen bir Excel dosyası, Epic’in Ocak 2017 ile Ekim 2019 arasında Microsoft ve Sony‘ye yaptığı ödemelerin ezici çoğunlukla Fortnite’a ait olduğunu ortaya koydu. Epic’in sahibi olduğu Rocket League başta olmak üzere diğer oyunlarının payı ise daha düşük oldu.

Bu süre zarfında Epic, Apple 237 milyon dolar ödedi. Karşılaştırma için firma, yalnızca 2020’de Microsoft’a 245 milyon ve Sony’ye de 451 milyon dolar ödediğini söyledi. Mahkemede açıklanan bu bilgi, iOS‘un aslında Fortnite için en büyük olmadığını göstermek için Epic tarafından kasıtlı olarak yayınlandı.

Yayınlanan belgelerde Epic Games’in platform sahiplerine milyonlarca dolar ödediği bilgisi, Fortnite’ın gelir konusunda önemli bir silah olduğu anlamına geliyor. Zira firmanın PlayStation ve Xbox‘ta yüzde 30 mağaza ücretini ödediği anlaşılıyor. Bu nedenle Fortnite’dan kazanılan toplam paranın miktarı gerçekten de çok büyük.

Epic ve Apple arasındaki dava, önümüzdeki üç hafta boyunca devam edecek. Pazartesi ve Perşembe günleri gerçekleştirilecek duruşmalarda Apple CEO’su Tim Cook‘un da ifade vereceğini belirtmekte fayda var.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here