Mobil

Flaş sav: TikTok, çocukları aşı tersi yapmak istiyor!

ByteDance tarafından geliştirilen TikTok, hızlı bir yükseliş yakaladı. Ancak uygulamanın çocuklar ve gençler üzerindeki etkisi pek çok ülkede tartışma konusu oldu. Son olarak yeni çıkan haberlere göre platformun, küçük yaştaki çocuklara aşı karşıtı videolar gösterdiği iddia edildi.

Araştırmacılar, TikTok algoritması yüzünden 18 yaş altındaki tüm kullanıcıların, uygulamaya kayıt oldukları andan itibaren Covid-19 ve aşı süreci hakkında gerçeği yansıtmayan videolar ile karşılaştığını söyledi. Uygulama 13 yaş altı kullanıcılara kısıtlanmış olduğu halde, çocukların yaşları konusunda kolayca yalan söyleyerek platformu kullanmaya devam ettiğini söylüyor.

TikTok aşı karşıtı videoları neden ön plana çıkartıyor?

Medya inceleme şirketi NewsGuard’ın son çıkan raporlarına göre, yapılan araştırmada uygulamayı indiren dokuz çocuktan sekizine Covid-19 ve aşı hakkında yanlış bilgilerin verildiği gözlemlendi. Benzer şekilde, genel sonuçlara bakıldığındaysa her üç katılımcıdan ikisinin hem hastalık hem de ilaçlar hakkında hatalı bilgilere maruz kaldığı ortaya çıktı.

NewsGuard’ın Birleşik Krallık genel yayın yönetmeni Alex Cadier, The Guardian’a verdiği röportajda şunları söyledi:

TikTok’un, kullanıcılarına aşı karşıtı yanlış bilgiler vermesine izin vermemeliyiz. Bu durum gelecekte tehlikeli sonuçlara yol açabilir. Uygulama, yanlış bilgilere karşı harekete geçtiğini söylüyor. Ancak Covid-19 karşıtı ve sahte ilaç reklamı yapan kişilerin içeriklerinin sayısı her geçen gün artış gösteriyor. TikTok da bu duruma göz yumuyor.

TikTok çocukları nasıl hedef alıyor?

Ağustos ve Eylül aylarında çalışmalarını yürüten NewsGuard farklı kültürlerden gelen 9 ile 17 yaş arası çocuklardan TikTok hesabı oluşturmasını istedi. Uygulama 13 yaş altına kısıtlı erişim sağlıyor olsa da, 9 ile 13 yaş arasındaki kullanıcılar ebeveynlerinin yardımı olmadan hesap açmayı başardı. Bir başka araştırma şirketi Statista’ya göre TikTok’un ABD’deki 130 milyon aktif aylık kullanıcısının yüzde 25’i 9 ile 10 yaşındaki çocuklardan oluşuyor.

TikTok platformundaki hatalı bilgilerle mücadele eden Illinois Üniversitesinde öğretim görevlisi olan Dr. Katrine Wallace, Insider’a verdiği röportajda, “TikTok ekibi aşı karşıtı ve Covid-19 hakkında yanlış bilgiler veren videoları kaldırma konusunda bilerek çok hantal davranıyor. Hatta bu videoların ön plana çıkmasına izin vererek, popüler içerikler listesinde sergiliyorlar. Bu yüzden ister çocuk olsun ister yetişkin, her yaştan insan maruz kalıyor,” dedi.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda bizlerle paylaşmayı unutmayın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir