Mobil

Facebook’tan sonra Twitter da Trump için karar verdi

Geçtiğimiz Kasım ayında yapılan seçimleri kaybeden eski ABD Başkanı Donald Trump’ın sosyal medya yasağı sürüyor. Başkent baskınından sorumlu tutulan ve Twitter, Facebook gibi platformlardan yasaklanan Trump‘ın geri dönüşü, yakın zamanda gerçekleşecek gibi durmuyor.

Yasaklardan sonra kendi sitesini kurma kararı alan milyarder iş insanı, bu hedefini kısa süre önce gerçekleştirdi. Twitter‘a benzeyen yapısıyla dikkat çeken donaldjtrump’ı kuran Trump, engellerden kurtulamıyor.

Twitter, Trump paylaşımlarını kaldırıyor

Şubat ayında eski ABD Başkanı’nın kalıcı olarak engellendiğini açıklayan Twitter, bu engelin kalkmayacağını açıklamıştı. Ancak açıklamalara rağmen milyonlarca takipçisi bulunan Trump’ın platforma döneceğine inanılıyordu Son yaşanan gelişmeler, durumun böyle olmadığını ortaya çıkardı. Popüler sosyal medya devi Twitter, geçtiğimiz hafta boyunca donaldjtrump sitesinden paylaşım yapan hesapları kapattı.

Kısa süre önce fark edilen bu hesaplar, Trump’ın blog yazılarını kurulan siteden alıyor ve Twitter’da paylaşıyordu. Başka bir paylaşım yapmayan ya da birini takip etmeyen bu hesapların eski Başkan’a ait trol ordusunun bir parçası olduğu düşünülüyor.

Twitter’ın hızlı bir şekilde bu hesapları kaldırması, Trump’ın dönüşüne sıcak bakmadığının en büyük kanıtı. Benzer bir şekilde geçtiğimiz günlerde Instagram ve Facebook da Trump konusuyla gündeme gelmişti. Facebook‘un içerik kararlarını gözden geçirmekle görevlendirilen gözetim kurulu, platformun Trump’ın hesabını askıya alma kararını onayladı. Böylelikle eski ABD Başkanı’nın platforma 6 ay daha giremeyeceği kesinleşmiş oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir