Facebook’un Oculus VR oyunlarına reklam koyma planı sekteye uğramış gibi gözüküyor. Zira reklam planlarını test etmek için kaydolan ilk geliştirici, gelen tepkilerin ardından rotayı tersine çevirdi.

Facebook, sanal gerçeklik nişancı oyunu Blaston‘dan başlayarak oyunculara reklam hizmeti sağlayacağını açıkladı. Oyun denemelere katılmak için listelenen tek yapımdı. Ancak yapımcı Resolution Games, oyunun reklamcılık faaliyetleri için uygun olmadığını söyledi.

Oculus testleri diğer oyunlarda gerçekleştirecek

Oyunculardan gelen tepkilerden sonra açıklama yapmak zorunda kalan şirketin CEO’su Tommy Palm, yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

“Blaston’ın bu tür reklam testleri için en uygun oyun olmadığının farkındayız. Bu nedenle artık testleri Blaston’da gerçekleştirmeyi planlamıyoruz.”

CEO ayrıca, testin diğer oyunlardan birine taşınabilineceğini söyleyerek kapıları kapatmadı. Facebook daha önce birkaç başka geliştiricinin de teste dahil olacağını ve önümüzdeki birkaç hafta içinde açıklanacağını söylemişti.

Reklam konusunda gelen tepkiler, Facebook cephesinin yıllardır düren ve VR’ın geleceğindeki rolü hakkında devam eden bir tartışmanın parçası. Zira Facebook’un VR kanadı Oculus modern VR oyunlarını ana akım haline getirme konusunda ilerleyen bağımsız bir şirket olarak yola çıktı.

Şirket ilk VR projesini 2012’de duyurdu ve bu süreçte 2,4 milyon dolardan fazla kitle fonlamayı başardı. Facebook da şirketi iki yıl sonra 2 milyar dolara satın aldı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here