Haberler

Eserlerde vergi olmasaydı, fiyatlar nasıl olurdu?

Gelişen teknoloji ile birlikte elektronik ürünlere olan ilgimiz her zamankinden daha fazla arttı. Özellikle telefon, tablet ve bilgisayar gibi neredeyse yıllık tüketilen elektronik ürünlerin satışı konusunda da Avrupa’da üst sıralarda yer alıyoruz. Ancak bu ürünleri satın almak için ödediğimiz ücret, uygulanan vergiler ve artan kur nedeni ile diğer ülkelere kıyasla genellikle daha yüksek oluyor.

Ülkemizin büyük bir kısmı bütçeleri yetmediği için diledikleri ürünleri satın alamazken, bir kısmı da ciddi tasarruflar sonucunda bu ürünleri temin edebiliyor. Peki 2021 yılı Temmuz ayı itibariyle elektronik ürünlere uygulanan vergilerin tümü kaldırılsaydı, bu ürünleri satın almak için ne kadar ödememiz gerekecekti? Yazımızda anlattık…

Elektronik ürünlerin vergisiz fiyatları

Son dönemde çıkış yapan akıllı telefondan elektrikli otomobillere kadar popüler elektronik ürünlerin vergi uygulanmamış fiyatlarını sizler için derledik.

Not: Ürünlerin fiyatlarında üreticilerin resmi siteleri baz alınmıştır. Bunun yanı sıra vergisiz fiyatlar da 31 Temmuz 2021 tarihi itibariyle 8,45 TL dolar kuru üzerinden hesaplanmıştır.

iPhone 12 Pro Max


Elektronik ürünlerde vergi – iPhone 12 Pro Max

Geçtiğimiz yılın Eylül ayında çıkış yapan iPhone 12 Pro Max, hem yenilenen tasarımı hem de güçlü özellikleri ile ülkemiz de dahil olmak üzere tüm dünyada büyük şatış başarılarına imza attı. Akıllı telefonun 512 GB depolama olan seçeneği için ülkemizde vergiler dahil belirlenen satış fiyatı 20 bin TL. Ürüne uygulanan vergilerin kaldırılması durumunda ise bu fiyat 12 bin TL seviyelerine kadar düşüyor. Ürünün global fiyat etiketi ise 1.400 dolar seviyelerinde.

iPad Pro (2021)


Elektronik ürünlerde vergi – iPad Pro 2021

Apple’ın Nisan ayında piyasaya sürdüğü iPad Pro 2021, yeni nesil teknolojilerinin yanı sıra tasarımı ile de kullanıcılar tarafından beğenildi. Tabletin 12.9 inç ekran, 2 TB depolama ve Wi-Fi + Cellular olan seçeneği için ülkemizde vergiler dahil 25 bin TL’lik bir fiyat etiketi belirlendi. Ancak ürüne uygulanan vergilerin kaldırılması ile bu fiyat 19 bin TL seviyelerine kadar geriliyor. Ürünün global fiyat etiketi de 2 bin 300 dolar olarak belirlenmiş.

Samsung Galaxy Watch 3


Elektronik ürünlerde vergi – Galaxy Watch 3

Geçtiğimiz yılın Ağustos ayında satışa çıkan Galaxy Watch 3, akıllı saat piyasasında en çok tercih edilen modellerin başında geliyor. Saatin 41 mm olan seçeneği için ülkemizde vergiler dahil belirlenen satış fiyatı 2 bin 500 lira. Ürünün vergisiz fiyatı ise 1.600 lira bandında. Ürünün global satış rakamı da 190 dolar.

Xbox Series X


Elektronik ürünlerde vergi – Xbox Series X

Sony ile yıllardır büyük bir rekabet içinde olan Microsoft’un geçtiğimiz yılın sonlarına doğru satışa çıkardığı yeni nesil teknolojileri sonuna kadar kullanan Xbox Series X konsolu oyunseverler tarafından fazlasıyla beğenildi.

Ürünün vergiler dahil belirlenen satış fiyatı zaman içinde değişkenlik gösterse de şu an için 8 bin lira olarak görünüyor. Konsola uygulanan vergilerin çıkarılması durumunda ise bu fiyat 4 bin 200 lira seviyelerine kadar geriliyor. Ürünün global satış rakamı ise 500 dolar.

Samsung 50″ Crystal UHD 4K Smart TV (TU8000)


Elektronik ürünlerde vergi – Samsung TV

Akıllı telefon piyasasının yanı sıra giyilebilir teknolojiler, beyaz eşyave TV sektöründe de başarılı işlere imza atan Samsung‘un fiyat performans ürünlerinden biri olan TU8000 modelinin ülkemizde de fazlasıyla tercih ediliyor.

Televizyonun 50 inçlik seçeneği için vergiler dahil belirlenen satış fiyatı 6 bin 500 lira. Ürüne uygulanan vergilerin çıkarılması ile de bu fiyat yaklaşık 4 bin lira seviyelerine denk geliyor. Televizyonun global satış fiyatı ise 470 dolar.

Nintendo Switch


Elektronik ürünlerde vergi – Nintendo Switch

Bir dönem PSP gibi el konsollarının yaşadığı başarısızlıkların ardından büyük risk alınarak satışa çıkarılan Nintendo Switch, oyunseverlerden tam not almayı başardı. Bu durum kısa süre içinde konsolun satış rakamlarına da yansıdı.

Birkaç yıl önce 2 bin lira seviyelerine kadar satın alınabilen bu konsol, 2021 yılı itibariyle vergiler dahil 5 bin liralık fiyat etiketi ile satılıyor. Bunun yanı sıra vergilerin çıkarılması durumunda bu fiyat 2 bin 500 lira seviyelerine kadar düşüyor. Ürünün global satış fiyatı ise 300 dolar.

Tesla Model 3

Son dönemde elektrikli ve otonom araçların popüler olmasının en büyük nedenlerinden biri de şüphesiz Tesla. Elon Musk‘ın CEO’su olduğu şirketin en popüler araçlarından biri olan Tesla Model 3, standart modeli için 35 bin dolarlık bir global fiyat etiketine sahip. Bu da güncel kur ile hesaplandığında 295 bin lira seviyelerine denk geliyor. Diğer yandan elektrikli otomobilin ülkemizde resmi satışı olmadığı için Türkiye fiyatını söyleyemiyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir