Argo AI, son birkaç yılda otonom araç alanında bazı dalgalar yarattı ve yatırımcıları Volkswagen ve Ford‘un, kendi kendine sürüş teknolojisini kullanan otomobiller üzerinde çalışmasının önünü açtı. Şirket şimdi ise otonom araçlar için önemli bir adım attığını öne sürüyor.

Argo, 400 metrelik bir menzile sahip olduğu belirtilen ve mevcut sensörlerin en uzun menzili olduğuna inandığı yeni bir LiDAR sensör duyurdu. Şirket, Argo Kendi Kendine Sürüş Sistemi’nin (SDS) görülmesi zor nesneleri daha hassas ve daha uzak mesafeden algılayabildiğini iddia ediyor.

Yeni sensör, geceleri bile etkili performans sunuyor

Şirketin iddiasına göre yeni sensör, geceleri bile düşük yansıtma özelliğine sahip (ışığın yüzde birinden daha az) uzaktaki nesneleri belirleyebiliyor ve ortamı fotogerçekçi görüntüleme ile tarayabiliyor.

Argo‘nun diğer iddiaları arasında, SDS‘nin ışık seviyelerinde ani geçişleri idare edebileceği yer alıyor. Örneğin, bir araç tünele girdiğinde veya tünelden çıktığında, hayvanlar gibi küçük, hareketli nesneleri algılayabilecek.

Argo’ya göre SDS, günün her saatinde çevresinden haberdar kalarak araçları şehir sokaklarında, banliyölerde ve otoyollarda güvenle kullanabilecek. Şirketin CEO’su Bryan Salesky, sistem hakkında şöyle dedi; “bizi tamamen yeni bir otonom sürüş teknolojisine götürdü, hem teslimat hem de araç dolusu hizmetlerine güç sağlama yeteneğimizin kilidini açtı.”

Argo’nun geliştirdiği LiDAR sensörünün özünde, ışığın tek fotonlarını algılayabildiği söylenen “Geiger modu” bulunuyor. Bu özellik, 1.400 nanometrenin üzerinde yüksek dalga boylu bir operasyonla birleştirildi. Ayrıca sistemin, uygun maliyetli ve uygun ölçekte üretim için tasarlanmış tek bir sensöre dayandığını belirtelim.

TechCrunch’a göre Argo, sensörü bazı Ford Fusion Hybrid sedanlarda ve Ford Escape Hybrid SUV’larda test ediyor. Ayrıca şirket yıl sonuna kadar, test filosunu tamamen sensöre sahip olacak 150 ya da daha fazla Escape Hybrid‘e kaydırmayı planlıyor.

Teknolojinin yakın gelecekte ticari Ford ve VW araçlarında kullanılabileceği öngörülüyor. Ford, önümüzdeki yıl robotaksiyi ve kendi kendine giden teslimat araçlarını piyasaya sürmeyi planlıyor. Ancak VW en az 2025‘e kadar AV ticari operasyonlarına başlamayacak.

Bununla birlikte, Argo’nun LiDAR sisteminin menzili gelecekte aşılabilir. Continental ve AEye, bir kilometreye kadar menzile sahip bir sensör üzerinde çalıştıklarını iddia ediyorlar, ancak muhtemelen 2024’e kadar üretime girmeyecek.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here