NASA’nın uzay mekikleriyle ilgili anlaşmayı askıya almasının ardından Elon Musk‘a bir kötü haber de Neuralink CEO’sundan geldi. Musk’ın kurucusu olduğu Neuralink girişiminin CEO’su, şirketten ayrıldığını Twitter hesabı aracılığıyla duyurdu. CEO, ayrılık nedenini detaylandırmadı.

Sağlık teknolojisi girişimi olan Neuralink‘i Tesla ve SpaceX CEO’su Elon Musk ile birlikte kuran Max Hodak, şirketle yollarını ayırdı. Hodak mesajında, “Bazı haberlerim var. Artık Neuralink‘te değilim. Orada çok şey öğrendim ve artık şirket için büyük bir destekçi olacağım” ifadelerini kullandı. Hodak’ın paylaştığı mesajda şirketten ayrılış tarihi için birkaç hafta öncesini işaret etmesi dikkat çekti.

Musk, Neuralink teknolojisini felçli insanlar için kullanmak istiyor

Beyin ve makine arayüzleri geliştirmeye odaklanan şirketle ilgili Musk, Neuralink teknolojisinin bir gün belden aşağısı felçli kişilerin tekrar yürümesine izin vermek ve insan beynini yapay zeka ile birleştirerek ‘AI simbiyozu‘ elde etmeye izin vermek için kullanılabileceğini belirtti.

Ancak bazı bilimsel kurumlar, şirketi eleştirerek iddialara şüpheyle yaklaştı. Ağustos 2020‘de beynine Neuralink cihazı yerleştirilmiş bir domuzun gösterilmesinden sonra MIT Technology Rewiew, şirketin yaptıklarını nörobilim tiyatrosu olarak adlandırdı ve tıbbi iddiaların çoğunu spekülatif olarak nitelendirdi.

2016 yılında Musk, Hodak ve diğer birkaç kişiyle birlikte kurulan Neuralink‘e Tesla‘nın CEO’su tarafından milyonlarca dolarlık yatırım yapıldı. Geçen yıl Stat News, bazı eski çalışanların Neuralink‘te kaotik bir iç kültürü tanımladığını ve bilim adamlarının projeleri tamamlamak için daima yeterli zamanları olduğunu söylemişti.

Öte yandan geçen ay beyninde Neuralink implantı bulunan bir maymunun bilgisayar ekranında sadece zihnini kullanarak oyun oynadığı bir video yayınlandı. Videoya buradan ulaşabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here