EA, son dönemlerde gündeme gelen oyun içi reklam iddialarına yanıt verdi. Ortaya atılan dedikodulardan rahatsız olan firma, oyuncuları sevindirecek açıklamalarda bulundu. PlayerWon isimli bir sistem ile çalışacağı iddia edilen şirket, söylentileri kesin bir dille yalanladı.

Özellikle son dönemlerde büyük oyun firmalarının başvurduğu bu yöntem, oyuncular tarafından büyük tepki topluyor. Bu konuda tepki çekmek istemeyen EA, önceliklerinin oyuncular olduğunu açıkladı.

EA: “Önceliğimiz oyuncu deneyimini geliştirmek!”

Birkaç haber sitesinde ortaya atılan iddiaların ardından gözlerin çevrildiği EA, yazılı bir açıklamada bulundu. İddiaların doğru olmadığının aktarıldığı yazıda şunlar aktarıldı:

“Oyunlarımıza ‘TV tarzı’ reklam yerleştireceğimiz iddiaları kesinlikle asılsızdır. Bu konuda adımlar atmadığımız gibi, herhangi bir oluşum ile anlaşma da imzalamadık. Birincil önceliğimiz oyuncularımızın, oyun içi deneyimini en mükemmel hale getirmek.”

Tencent‘in de adının geçtiği söylentilerin ardından firmanın yaptığı açıklama oyuncuların yüreklerine su serpti. Bununla birlikte Tencent cephesinden konuyla alakalı herhangi bir izahat gelmedi. Mobil oyunlarda sıkça gördüğümüz reklam sisteminin, büyük bütçeli oyunlarda da karşımıza çıkması oldukça kötü bir fikir.

Oyun içi reklam sayıları her geçen gün artıyor!

Televizyon tarzı yapısı ile dikkat çeken bu reklamlar, 15 ile 30 saniyelik videolar şeklinde oyuncuların karşısına çıkıyor. Oyuncuların atlamalarının mümkün olmadığı içerikler, kendi bünyesinde de ödül sistemine sahip. Bazı oyunlar reklam izleyen oyuncularına oyun içi para veya eşya veriyor. Özellikle oynaması ücretsiz oyunlarda her geçen gün bu tarz içeriklerin sayısı artıyor. Firmalar, bu reklamlar sayesinde gelirlerini önemli ölçüde arttırabiliyorlar.

Call of Duty: Warzone ve Roblox gibi PC ve konsol odaklı bu sisteme sahip olan oyunlar olduğu gibi, para ile satılan birkaç yapımda bu sistemi bünyesine entegre etmeye çalışıyor. Sevilen basketbol oyunu NBA 2K21‘de atlanamayan oyun içi reklamlar mevcut. Halihazırda fiyat politikası nedeniyle çokça eleştirilen yapım, oyunculara direttiği sistemi nedeniyle de adeta topa tutuldu. Kimilerine göre oldukça yanlış olan bu sistem, kimi kaynaklara göre ise oyun dünyasının kaçınılmaz sonu.

Oyun içi reklamlar konusunda sizler ne düşünüyorsunuz? Büyük bütçeli yapımların bu tarz sistemlere başvurması ne kadar doğru? Görüşlerinizi bizimle paylaşmayı unutmayın.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here