Varlığını mobil oyun tarafında da hissettirmek isteyen Electronic Arts (EA), önemli bir yatırım daha yaptı. Şirket şimdi de mobil oyun geliştiricisi Playdemic ile 1,4 milyar gibi büyük bir rakama anlaşma sağladı.

EA, adını Golf Crash ile tanıtan Playdemic için Warner Media ile 1,4 milyar dolara anlaşma sağladı. Böylelikle şirket ismini mobil oyun geliştiricileri arasında daha da sağlamlaştırdı. Şirket Playdemic‘in deneyimlerini gelecekteki mobil oyunların yapılmasına yardımcı olmak için kullanmayı planladığını ve Golf Crash‘in sahip olduğu mekaniği diğer franchise’larına daha paylaştırmak istediğini belirtti.

Playdemic, EA’nin son mobil yatırımı oldu

EA, son zamanlarda mobil oyunlara odaklanma konusunda yatırımlarına hız verdi. Şubat ayında sektörün devi, Glu Mobile‘ı 2,1 milyar dolara satın aldı.

Playdemic’in eski sahibi Warner Media, Discovery‘e katılmak için AT&T‘den ayrıldığı için şu anda bir geçiş dönemi yaşıyor. Şirket, Playdemic‘ten Warner Bros. hikayeli franchise’lara dayalı oyunlar inşa etme stratejisinin bir parçası olarak ayrıldığını söyledi. gerçekten de, Warner Bros. Games’in web sitesinde, Lego, Harry Potter ve Mortal Kombat gibi franchise’ların hakimiyetindedir ifadeleri görülüyor.

Öte yandan mobil oyun, pazarın patlamasıyla şirketler için büyük bir odak noktası haline geldi. EA’nin en büyük rakiplerinden Activision, 2015 yılında Crandy Crush‘ın yapımcısı olan King‘i 5,9 milyar dolara satın aldı. Son kazançlar da satın almanın Blizzard’a daha fazla para getirdiğini gösterdi. Ayrıca Call of Duty, Valorant, Fortnite, EA’nin Apex Legends‘i gibi birçok popüler PC ve konsol oyunu da mobil desteğe sahip oldu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here