Dev Zırhlı Araçlardan Buluşlar Çıktı: FNSS Teknolojik Çözümleriyle Öne Çıkıyor

Türk savunma sanayii, son yıllarda geliştirdiği askeri kara araçlarıyla birlikte birçok buluşa da imza atıyor. Bu alanda öncü firmalardan biri olan FNSS Savunma Sistemleri, 35 yıllık deneyimiyle milli imkanlarla özgün olarak geliştirdiği 24 farklı savunma sistemiyle yurt içinde ve dışında birçok kullanıcıya hizmet veriyor.

FNSS, paletli ve tekerlekli zırhlı muharebe araç aileleri ile silah sistemlerinin tasarım ve üretimini gerçekleştirerek Türk Silahlı Kuvvetleri ve müttefik silahlı kuvvetlerinin ihtiyaçlarını karşılıyor. Bu ürünlerle yüzlerce milyon dolarlık ihracat potansiyeli de ortaya çıkıyor.

FNSS, geliştirdiği yenilikçi alt sistemlerle de öne çıkıyor. Şirket, bu alandaki çalışmaları sonucunda çok sayıda teknolojik çözümü patent ve faydalı modelle tescil etti.

FNSS’nin son dönemdeki buluşları arasında şunlar yer alıyor:

Seri Hibrit Paletli Araçlar İçin Çapraz Tahrikli E-Transmisyon: Bu buluş, elektrikli ve seri hibrit, paletli, skid‐steer (nokta dönüşlü) özellikteki tekerlekli askeri araçlarda, insansız kara araçlarında ve iş makinelerinde kullanılan çapraz tahrikli elektrikli transmisyonu içeriyor. Buluş sayesinde çapraz tahrikli ve bağımsız tahrikli yapının ortak avantajları bir araya getiriliyor. Sağ ve sol paleti yine birbirinden bağımsız 2 elektrik motoru tahrik ederken, bu motorlar arasına mekanik güç transferine olanak sağlayan bir diferansiyel dişli grubu ve üçüncü bir tahrik motoru ekleniyor. Bu sayede hem daha küçük ebatlı motor kullanımına imkan sağlanıyor, hem de motorlara düşen görevler itibariyle 3 motor arasında etkin ve verimli bir güç dağılımı yakalanıyor. Aynı zamanda tek motor arızası durumunda diğer 2 motor ile sürüşe devam ediliyor.

Güç Grubu Test Ünitesi: Bu ünite, zırhlı araçların güç grubunda bulunan motor, transmisyon gibi unsurların gerekli parametreleri sağlayıp salamadığını ve sorunsuz çalıştığını teyit ve test etmek amacıyla geliştirildi. Buluş sayesinde güç grubunda bulunan bütün unsurların tek bir seferde araca montajı yapılmadan test edilmesi sağlanıyor. Taşınabilir olarak tasarlanan sistem sabit bir test düzeneğinin aksine istenen lokasyonda kullanılabiliyor. Ünite, kullanıcıya hız, vites, sıcaklık, yakıt değeri, akü durumu ve sistem üzerinde gerçekleşebilecek arızalar hakkında ekran ve uyarı ve gösterge paneli ile bilgilendirme yapıyor. Üniteyle bakım teknisyenlerinin güç grubu bakımları en iyi düzeyde gerçekleştirilebiliyor, güç grubu bakım süresi kısalıyor. Böylelikle araçların kritik arıza hali önleniyor ve kullanılabilirlik süreleri arttırılıyor.

Askeri Araçlar İçin Portatif Yük Kaldırma Mekanizması: Bu mekanizma, yükün araç üzerine kaldırılmasını sağlayan el vinci, yükün asıl ağırlığını taşıyan taşıyıcı direk, ağırlık ölçümü yapılacaksa veya ağırlığı bilinmeyen bir birim kaldırılacaksa dinamometreli taşıyıcı kol veya ağırlığı bilinen bir birim kaldırılacaksa portatif kol içeren portatif yük kaldırma mekanizmasından oluşuyor. Buluş sayesinde askeri araçların üzerine bir ekipman veya parça kaldırılması gerektiğinde kolayca kurulup istenilen bölgede yük kaldırma operasyonunu gerçekleştirmesi sağlanıyor. Kolay kurulabilen ve katlanabilir olan mekanizma, araç üzerinde veya araç içinde kolayca istiflenebiliyor.

FNSS’nin bu buluşları, Türk savunma sanayisinin gelişmesine ve uluslararası alanda rekabet gücünün artmasına katkıda bulunuyor.

Patatesin “Parmak İzi” Çıkartılarak Milli Patates Çeşitleri Geliştiriliyor!

Niğde Patates Araştırma ve Geliştirme Enstitüsü, hastalık ve zararlılara dayanıklı, yerli ve milli patates çeşitlerinin geliştirilmesi için önemli bir projeye imza atıyor. Bu proje kapsamında patatesin “parmak izi” çıkarılarak genetik tabanı oluşturulması hedefleniyor. Enstitü Müdürü […]

Togg T10X’e Yüz Tanıma Geldi!

Togg T10X, uzaktan yüklenen yeni yazılımıyla birlikte kullanıcılarını yüzlerinden tanıyabilecek ve kişiye özel deneyimler sunacak. Yenilikler Neler? T10X’i Nasıl Sipariş Edebilirsiniz? T10X’i sipariş etmek için App Store, Google Play ve App Gallery üzerinden kullanıma sunulan […]

Zaman Değişiyor: Dünyadaki Herkes Bir Saniyesini Kaybedecek!

Dünyanın dönüş hızı değişiyor ve bu da önümüzdeki birkaç yıl içinde bir saniyelik zaman kaybına yol açacak. Kutup Buzları Eriyor, Dünya Hızlanıyor Günlük hayatımızı düzenleyen saat ve dakikalar, Dünya’nın dönüşüne göre belirleniyor. Fakat Dünya’nın dönüşü […]