Bir ülkeden daha Instagram ve WhatsApp’a erişim mahzuru

Protestolarla ayağa kalkan İran’da sular durulmuyor. 22 yaşındaki Mehsa Emini isimli bir bayanın azap nedeniyle hayatını kaybetmesinin akabinde başlayan şovlar, ortadan günler geçmesine karşın devam ediyor. Halkı sakinleştirmek için tahlil arayışında olan hükümet ise çağreyi bir kere daha sansüre sığınmakta buldu. İran ortalarında Instagram ve WhatsApp’ın da bulunduğu birçok toplumsal medyaya uygulamasına erişim manisi getirdi.

İran idaresinden Instagram ve WhatsApp’a erişim engeli

İran’da yaşayan Mehsa Emini, baş örtüsü kuralına uymadığı gerekçesiyle ülkede faaliyet gösteren ahlak polisleri tarafından göz altına alınmıştı. Tutukluluğu müddetince berbat muamele gören 22 yaşındaki genç bayan, sonrasında hastaneye kaldırılsa da kurtulamadı. Emini’nin hayatını kaybetmesinin akabinde ülkenin pek çok yerinde protestolar patlak verdi.

Başkent Tahran’da başlayan protestolar tüm ülkeye yayılırken, durumun önüne geçmek isteyen hükümet toplumsal medya uygulamalarına erişim mahzuru getirdi. Sıradaki maksadı Instagram ve WhatsApp olan İran idaresi, daha evvel de Twitter, YouTube ve TikTok uygulamalarını yasaklamıştı.

Reuters’in haberine nazaran ülkenin birçok eyaletinde internet kesintileri yaşanıyorken, Tahran da dahil olmak üzere protestoların olduğu eyaletlerde toplumsal medya mecraları yasaklanmaya devam ediyor. Bilinenlere nazaran yasaklara karşın halkın bir kısmı, hala VPN ile erişebiliyor.

İran sansür siyasetlerini sürdürürken, ünlü milyarder Elon Musk, ülkeye Starlink ile geniş bant uydu interneti hizmeti sağlamak için çalışmalara başladığını açıkladı.

İran’ın birçok eyaletinde internete erişim engelleniyor

İnsan Hakları Örgütü Hengaw, İran’ın pek çok eyaletinde, insanların görüntü paylaşmasını engellemek için internet kesintileri olduğunu paylaştı. Daha evvel ayaklanmaları bastırmak için tıpkı yolu kullanan hükümet, protestolar için de tıpkı yoldan ilerliyor.

Pekala, sizler bu mevzu hakkında neler düşünüyorsunuz? Niyetlerinizi yorumlar kısmından bizlerle paylaşmayı unutmayın!

Instagram’dan yeni tasarım! Bu sekme artık olmayacak

Tanınan toplumsal medya platformu Instagram, Mağaza hizmetinde değişikliğe gidiyor. Açıklamaya nazaran Mağaza butonu artık olmayacak.

Xiaomi 13 serisi küresele ne vakit gelecek?

Geçen ay tanıtılan Xiaomi 13 serisinin küresel versiyonları IMEI data tabanında ortaya çıktı. Pekala telefonlar küresele ne vakit gelecek?

Global pazarda yer alacak Meizu 20 serisinin özellikleri ortaya çıkıyor!

Akıllı telefon dünyasında Çinli şirketlerin hatırı sayılır bir yükselişi bulunuyor. Bunlardan birisi olan Meizu, Meizu 20 serisiyle geliyor.