Bayraktar TB2’nin Yeni Durağı Maldivler: Türk SİHA’sı 34. Ülkeye Ulaştı

Türk savunma sanayisinin gururu Bayraktar TB2 silahlı insansız hava araçları (SİHA), ihraç edildiği ülkelere bir yenisini daha ekledi. 33 ülkeye ihraç edilen ve en fazla ülkeye satılan SİHA ünvanını alan Bayraktar TB2’den Maldivler’e 6 araçtan oluşan bir sistem teslim edilecek.

Maldivler’e 6 Bayraktar TB2 Teslim Edilecek:

 • Maldivler, güvenlik güçlerinin ihtiyacı için komuta kontrol istasyonu ve 6 Bayraktar TB2’den oluşan bir sistem tedarik edecek.
 • Yapılan anlaşma kapsamında araçların teslimatına başlandı.

Maldivler Cumhurbaşkanı’nın Türkiye Ziyareti:

 • Maldivler Cumhurbaşkanı Muhammed Muizzu, Kasım 2023’te Türkiye’yi ziyaret etti ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüştü.
 • Muizzu, ayrıca bazı Türk savunma sanayi şirketlerine de ziyarette bulundu.

Bayraktar TB2: Dünyanın En Fazla Ülkeye Satılan SİHA’sı:

 • Baykar tarafından geliştirilen Bayraktar TB2, dünyanın en fazla ülkeye satılan SİHA’sı olarak Türkiye’nin bu alandaki bayrak taşıyıcısı haline geldi.
 • İlk ihracat başarısını 2018 yılında Katar’da yakalayan Bayraktar TB2 için bugüne kadar 33 ülke ile sözleşme imzalandı.
 • Dünyanın birçok farklı bölgesinde karşılaştığı çöl sıcağı, dondurucu soğuk, kar ve fırtına gibi tüm olumsuz hava şartlarında görev yapan Bayraktar TB2, NATO ve Avrupa Birliği üyesi ülkelerin de envanterine girdi.

Bayraktar TB2’nin Başarıları:

 • Bugüne kadar 750 bin uçuş saatini aşan Bayraktar TB2, 27 bin 30 feet ile kendi sınıfında Türkiye irtifa rekorunu kırdı.
 • Bu uçuş süresiyle en uzun süre görev yapan milli hava aracı unvanına da sahip.

Baykar’ın Başarısı:

 • Baykar, Bayraktar AKINCI için de 9 ülke ile sözleşme imzaladı.
 • Baykar’ın insansız hava araçlarına yönelik olarak anlaşmaya vardığı ülke sayısı 34’ü buluyor.

Bayraktar TB2’nin Maldivler’e ihraç edilmesi, Türk savunma sanayisinin başarısının bir göstergesi. Baykar’ın geliştirdiği SİHA’lar, dünya çapında birçok ülkenin güvenliğini sağlamada önemli rol oynuyor.

Yapay Zeka Kendi Mucitlerini Tehdit Ediyor mu? İşten Çıkarmaların Ardındaki Gerçekler

Yapay zeka, hayatımızdaki her alanda etkisini artırırken, beraberinde bazı endişeleri de getiriyor. Özellikle teknoloji sektöründeki işten çıkarmalar, yapay zekanın kendi mucitleri için bir tehlike oluşturduğuna dair spekülasyonlara yol açıyor. Peki, gerçek ne? Bu yazıda, işten […]

Elon Musk’tan Yeni Yapay Zeka Sohbet Botu: Grok Bu Hafta Kullanıma Açılıyor!

Elon Musk, X sosyal medya platformunda yaptığı bir paylaşımla, xAI’ın “Grok” isimli yapay zeka sohbet botunu bu hafta kullanıma sunacağını duyurdu. OpenAI’ın ChatGPT’sine rakip olarak geliştirilen Grok, sohbet robotları dünyasına yeni bir soluk getirmeyi amaçlıyor. […]

Google, İsrail Karşıtı Protesto Yapan Çalışanını Kovdu

ABD’li teknoloji devi Google, New York’ta düzenlenen bir teknoloji etkinliğinde İsrail’i protesto eden bir mühendisini işten çıkardı. Protesto ve Kovulma: Tepkiler: Google’ın İsrail karşıtı protesto yapan bir çalışanı işten çıkarması, ifade özgürlüğü ve şirket politikaları […]