Haberler

Apple’ın AR setini ne vakit tanıtacağı muhakkak oldu

Sanal gerçeklik teknolojisinin geleceğine inanmayan Apple, bir süre önce artırılmış gerçeklik (AR) üzerinde çalışmaya başladı. Sanala olarak bir dünya yaratmak yerine gerçek dünyaya eklemeler yapan bu teknoloji genel kullanıcı deneyimini değiştirmeyi amaçlıyor.

Uzun zamandır AR (Augmented Reality) üzerinde çalıştığı bilinen şirket, nihayet çalışmalarının sona geldi. Ortaya çıkan raporlar şirketin ilk AR başlığını 2022 yılında tanıtacağını gösteriyordu.

Apple AR başlığı 2022’nin 2. çeyreğinde geliyor

Apple’ın uzun zamandır artırılmış gerçeklik üzerinde çalıştığı biliniyordu. Ancak gelen son bilgiler, bu ürünün nihayet son tüketici için hazır olduğunu gösteriyor. Ming-Chi Kuo tarafından hazırlanan rapora göre Apple, ilk artırılmış gerçeklik (AR) setini 2022’nin ikinci çeyreğinde piyasaya çıkarmayı hedefliyor.

Sızıntılar için Apple’ın tedarikçilerini mercek altına alan Kuo, bunlardan biri olan Genius Electronic Optical’ı yakından takip etti. Şirketle ilgili araştırmalarını ve kaynaklarından aldığı sızıntıları bir araya getiren ünlü analist, çıkış tarihini buraya dayandırıyor.

Raporda bir başka dikkat çeken detay ise Apple‘ın AR setini 2021’de çıkarmak istemesi. Ancak pandemiden dolayı ertelemek zorunda kalan Apple, bunu 2022 yılına erteledi. Bloomberg’den Mark Gurman tarafından da desteklenen iddialar, önümüzdeki birkaç ay içinde ilk duyuruları görme ihtimalimizi artırıyor.

Çıkış tarihi konusundaki belirsizliğin bir kısmı da platformun yeni olmasından kaynaklanıyor. Donanım ne kadar iyi olursa olsun yazılım tarafının genel deneyime daha çok etkisi olduğunu bilen şirket, geliştiricilere hazırlanmaları için daha çok zaman tanıyor. Şirketin en pahalı ürünlerinden biri olması beklenen Apple, AR setini yaklaşık 3 bin dolara satmayı planlıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir