Mobil

Apple’a bir patent ihlali davası daha açıldı

Geçtiğimiz günlerde düzenlediği WWDC 2021 etkinliğinde ekosisteminde bulunan işletim sistemlerinin yeni sürümlerini tanıtan Apple, yeni bir patent ihlali davası ile karşı karşıya. Daha önce de birçok teknoloji şirketi tarafından dava edilen Apple, bu davalar sonucunda ciddi rakamlar ödemek zorunda kalmıştı.

Şirkete açılan son patent davası ise XR Communications adlı bir şirketten geldi. Şirket, bir dizi ürününün MIMO kablosuz teknoloji patentini ihlal ettiğini iddia ederek Apple’a dava açtı.

Davada iPhone 6s’e kadar uzanan kadar tüm modellerin adı geçiyor

ABD’nin Teksas eyaletinde bulunan Batı Bölge Mahkemesine yapılan şikayette, artık faaliyet göstermeyen Wi-Fi altyapı uzmanı Vivato Technologies şirketi tarafından geliştirilen fikri mülkiyetin, “çoklu giriş, çoklu çıkış” veya MIMO teknolojisinin yer aldığı bir dizi Apple ürününde kullanıldığı iddia ediliyor.

XR Communications‘in açtığı patent ihlali davasında Apple’ın birçok ürününün de adı geçiyor. Bu ürünlerin arasında; iPhone 6s’e kadar uzanan tüm iPhone modelleri, birinci nesil iPad Air ve iPad mini 2‘ye kadar uzanan iPad modelleri, 2016 yılından itibaren piyasaya sürülen Mac modelleri ve Apple TV 4K yer alıyor.

Şirket, bu ürünlerde kullanılan teknolojinin MIMO hüzmeleme özellikleri ile kablosuz iletişimi kapsayan 10,715,235 numaralıYönlendirilmiş kablosuz iletişim” adı verilen patenti ihlal ettiğini iddia ediyor. 

XR Communications, Apple’a açtığı dava kapsamında tazminat, geçmiş ve devam eden telif hakkı, mahkeme ücretleri ve ihtiyati tedbir talep ediyor.

Son yıllarda Apple’a açılan patent ihlali davalarının artması hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmında bizimle paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir