Gerek Epic Games ile gerekse antitröst soruşturmalarıyla gündeme gelen Apple, bir soruşturmayla daha karşı karşıya. Şirkete açılan son soruşturma Fransa‘dan geldi.

Reuters‘in haberine göre, bir Fransız mahkemesi Maliye Bakanlığı’nın Apple aleyhine açtığı davaya bakacak. Söz konusu dava Epic Games ile yaşanan sürtüşmedeki olaylara benzer sorunları içeriyor. Davada Apple‘ın App Store‘da yazılım satmak için uyguladığı kötü niyetli sözleşme şartlarını iddia ediyor.

Yeni Apple soruşturması mağazada değişikliğe yol açabilir

Paris ticaret mahkemesi tarafından karara bağlanan davanın, Apple’ın önceki benzer davalara dayanarak suçlu bulunması haline önemli bir para cezası alması olası görünmüyor. Ancak mahkeme, iPhone üreticisi teknoloji devinin App Store sözleşme şartlarından bazılarını değiştirmeye zorlayabilir.

Paylaşılan rapora göre, Bakanlığın davası soruşturma emrini veren Maliye Bakanı Bruno Le Maire‘nin görev alanına giren DGCCRF tüketici dolandırıcılık gözlemcisi tarafından üç yıllık bir soruşturmanın ardından geldi. Ayrıca diğer ülkelerden farklı olarak, Fransa’daki yasanın maliye bakanının sözleşmelerde kötü niyetli ticari uygulamalar bulunursa şirketlere dava açmasına izin verdiğini söylüyor.

Geçtiğimiz hafta İngiltere’nin rekabet gözlemcisi, Apple ve Google‘a atıfta bulunarak mobil cihaz ekosistemi hakkında resmi bir soruşturma başlattığını duyurdu. ABD ise, iPhone’da önceden yüklenmiş uygulamaların sıfırlanmasını isteyen yeni bir antitröst yasasının oylanması için baskı yapmaya devam ediyor. Tüm bu gelişmelerin nasıl bir son yaratacağı ise ilerleyen günlerde belli olacak gibi görünüyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here