Apple Watch için gerilim takip sensörü geliyor! İşte ayrıntılar

Apple Watch, kalp ritmi izleme ve daha birçok özellik sayesinde kullanıcılarının ne durumda olduğunu takip ediyor. Akıllı saat üzerinde yapılan son çalışma ve testlerde, gerilim takibi yapıldı. Yapılan araştırmada sonuçlarının umut verici olduğun görülürken kesin kestirim gücü için kâfi olmadığı belirlendi. Pekala Apple Watch, gerilim takip sensörü nasıl çalışacak? Haberin ayrıntılarına daima birlikte göz atalım.

Apple Watch gerilim takip sensörü, yüzde 64’e kadar yanlışsız iddia yapıyor

Kanada’nın Waterloo Üniversitesi’ndeki bir araştırma grubu, Apple Watch’un EKG sensörünü araştırıyor. Takım, bu sensör sayesinde kullanıcının gerilim takibi konusunda iddia yapabileceğini fark etti. 33 bayanın katıldığı araştırmada yalnızca Apple Watch 6. jenerasyon modelinde EKG sensöründen gelen kalp atış suratı değişkenliği dataları kullanıldı.

Araştırma sonucundan 30 saniyelik bir EKG okumasının gerilim takibi hakkında yüzde 52 ve yüzde 64 arasında gerçek sonuçlandığı ortaya çıktı. Eş vakitli olarak yapılan gerçek gerilim tespiti ise yüzde 60-80 oranında sonuç verdi.

Araştırmada yalnızca EKG bilgilerine dayanarak sonuçlar elde edildi. Gerilimin cilt sıcaklığı üstündeki tesirleri ya da öbür değişkenler takip edilmedi. Apple Watch’un sunduğu öbür sensörlerin gerilim takip sensörü ile birleşmesiyle daha yüksek sonuçlar elde edileceği varsayım ediliyor. Araştırmacılar, Apple Watch gerilim takibi için hayli umut verici lakin durumu kesin olarak yanlışsız bir biçimde kestirim edecek kadar yetersiz olduğunu açıklıyor.

Öte yandan bu Apple için yeni bir teknoloji ama Samsung ve Fitbit akıllı saatler için durum tıpkı değil. 2020 yılında Fitbit, kullanıcılarının ne vakit gerilim yaşadıklarını ortaya koyan ve ciltteki değişikliklerin takibini yapan EDA ( ElektroDermal Aktivite) sensörülü akıllı saatini tanıtmıştı.

Siz okuyucularımız bu husus hakkında ne düşünüyorsunuz? Apple Watch modelleri için gerilim takibi gelmeli mi? Görüşlerinizi Yorumlar kısmında belirtebilirsiniz.